-
Debattmøtene på Litteraturhuset har blant annet bidratt til de høye besøkstallene på Litteraturhuset. Her taler Mohammed Ali Chisti på et mye omtalt dialogmøte. Foto: KATRINE NORDLIFOTO: Nordli Katrine
Ny rekord for Litteraturhuset
Ifølge daglig leder Aslak Sira Myhre hadde Litteraturhuset 250.000 besøkende i fjor. Litteraturhuset slår dermed egne rekorder.
AV: mala Wang-Naveen
Det går så det suser i Oslos litterære storstue. I løpet av 2009 kunne Litteraturhuset smykke seg med 250.000 besøkende, 92.000 av disse var publikum på de over 1000 arrangementene huset kunne skilte med.
- Det er særlig kjekt å se at publikumet vårt blir stadig mer sammensatt, sier daglig leder Aslak Sira Myhre i en pressemelding huset sendte ut i går. Etter eget sigende er det stor bredde i de besøkende, barn og voksne, pensjonister, ungdom og Oslo-folk med bakgrunn fra hele verden finner frem til Parkveien.
FOTO: Dons Signe
Rekorden gjelder ikke bare besøkende, men også antall arrangementer, tilsammen utgjør dette en økning på 30 prosent fra 2008. Totalbesøket er stabilt, men stadig flere av de som besøker Litteraturhuset deltar på et eller flere arrangementer. Dette er Sira Myhre spesielt fornøyd med.
- Vår nye satsing mot barnehager som ble iverksatt med støtte fra Oslo kommune høsten 2009, har trukket like mange barnehager fra Oslos østlige som vestlige bydeler, og vi har oppnådd å bli et møtepunkt for barnehager med høy minoritetsandel og de med lav. Vi tar mål av oss for nettopp å bli en slik felles arena, hvor folk med ulik etnisk, religiøs og klassemessig bakgrunn kan møtes rundt litteraturen. Barnehagesatsingen har også bidratt til en dobling av antall unge besøkende.
Les også
Siste fra seksjon
-
- Ja, jeg er en geek
Fantastisk litteratur er i skuddet. I helgen besøker den populære, britiske forfatteren China Míeville Oslo.
08 februar 2012 13:38
