Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Ble drept på scenen

Tidligere Pantera-gitarist "Dimebag" Darrell (38) ble skutt på scenen natt til i går. - Tragisk, sier Sigurd Wongraven i Satyricon. Han kjente Darrell, og skulle ha spilt på samme scene i morgen.

Klokken er 22.00onsdag kveld, og bandet Damageplan er midt i første sang under sin konsert i byen Columbus, Ohio. Plutselig hopper en av de 200 publikummerne i klubben Alrosa Villa opp på scenen, og skyter gitarist "Dimebag" Darrell Abbott fire-fem ganger. Deretter vender han skytevåpenet mot publikum. Tre andre mister livet i blodbadet og minst to blir skadet før gjerningsmannen blir drept av en politimann. Blant de tre drepte er også vokalisten i Damageplan Patrick Lachan. - Jeg har bare gått og ventet på at noe slikt skulle skje en eller annen gang. Det er nok av historier om folk som kaster ting og skader musikere på scenen. Jeg har lurt på når noen skal ta livet av en som står på scenen, sier Sigurd Wongraven i black metal-bandet Satyricon til Aftenposten.

Kjente bandet

Satyricon er for tiden på USA-turné, og Wongraven hadde akkurat gått av scenen etter en konsert i Oklahoma City da han fikk beskjed om drapene i Columbus. Han er fortsatt i lettere sjokk.- Det er mange aspekter rundt dette, og det er veldig tragisk. Dette er kolleger og folk vi kjenner. Vi turnerte med Pantera i 2000, og kjenner både Darrell, broren hans, Vinnie Paul, og flere av crew-medlemmene til Damageplan. Vi skulle til og med spille på åstedet, Alrosa Villa, i morgen - men det kommer ikke til å skje nå. Øyenvitnet Chris Couch sier til nyhetsbyrået AP at det så ut som gjerningsmannen var ute etter Dimebag, og at det virket som han var på et hevntokt. Politiet offentliggjorde i går navnet på to av de andre drepte, Nathan Bray og Erin Halk. Ingen av de andre medlemmene i Damageplan skal være blant ofrene.

Metalldetektor

Wongraven tror hendelsen ikke bare vil ha negativ innvirkning på Satyricons turné, men at den vil føre til en nedtur for konsertmarkedet i hele USA. - Mange vil sikkert ikke føle seg i humør til å gå på konsert, mens ungdom ikke får lov til å gå på konsert av foreldrene sine lenger. Dette er en situasjon det er vanskelig å gardere seg mot, selv om man kan og bør ha metalldetektorer ved konsertarenaer - både for publikums og artistenes skyld.

Les også

Siste fra seksjon

Metal-band fra Texas, dannet tidlig på 80-tallet.Fant etter mye famling formen med albumet "Cowboys From Hell" i 1990.Toppet de amerikanske albumlistene og vant en Grammy-pris med "Far Beyond Driven" i 1994.Vokalist Phil Anselmo forlot gruppen i 2002, med bittert uvennskap med gitarist "Dimebag" Darrell og trommeslager Vinnie Paul som resultat. Darrell og Paul dannet gruppen Damageplan, som debuterte med "New Found Power" i fjor. Anselmo dannet blant annet gruppene Superjoint Ritual og Eibon (med Sigurd Wongraven fra Satyricon).

Relaterte bilder

<b>Skutt på konsert.</b> Tidligere Pantera-gitarist "Dimebag" Darrell under en opptreden med sitt nye band, Damageplan, for to uker siden. Onsdag ble "Dimebag" skutt mens han sto på scenen i Alros Villa i byen Columbus, Ohio. FOTO: MICHAEL BYER/AP

<b>Sorg.</b> En bukett gule roser foran Alrosa Villa, klubben der drapet fant sted. FOTO: PAULVERNON/AP

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest kultur

Svensk Eurovision-håp skaper diplomatisk krise

BAKU (Aftenposten.no): Det har brutt ut full diplomatisk krise mellom Sverige og Azerbajdsjan etter at den svenske Eurovision-artisten Loreen møtte ledende menneskerettighetsforkjempere.

Finnene forsvant ut

BAKU (Aftenposten.no): Seks år etter at Finland vant Eurovision Song Contest, må våre naboer i øst i år se finalen fra sidelinjen.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger