Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Ble global gitarhelt
etter nettvideo

Lims video sett 9 millioner ganger.

For omtrent åtte måneder siden dukket det opp en video med den korte tittelen "guitar" på nettstedet Youtube.com. (eksterne lenker) På videoen ser man en ung mann i kraftig motlys som spiller en mildt sagt heftig versjon av Johann Palchebels "Canon" – et populært stykke ofte spilt i brylluper.

"funtwo"

Ansiktet på gitaristen kan ikke sees. Han oppgir heller ikke noe ekte navn, men kaller seg "funtwo". Fokuset er på de raske fingrene. Videoen fascinerte tydeligvis nettbrukerne. Klippet er ifølge Reuters sett nesten ni millioner ganger og er et av de mest populære på Youtube gjennom tidene. For omtrent to uker siden ble "funtwo" identifisert som den 22 år gamle sørkoreaneren Lim Jeong-hyun av storavisen New York Times. Plutselig var den beskjedne studenten blitt kjendis.

- Pinlig

- Det var så pinlig for plutselig strømte det på med telefoner og besøkende, sier Lim til Reuters. Videoen var ikke bare en av de mest sette, men den nest mest kommenterte gjennom tidene. Mange skrøt av gitarspillet, men andre lurte på om dette var ekte. Selv er Lim ser ikke på seg selv som en gitarhelt og er svært beskjeden på egne vegne. - Jeg ble ikke kjent fordi teknikken var så bra, men fordi JerryCs arrangement av "Canon" er et veldig populært stykke, sier han. Youtube.com kom fra intet i fjor, og har på kort tid blitt det ledende videonettstedet. Denne versjonen av klippet "guitar" er vist nærmere 500.000 ganger.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Klippet "guitar" er et av de mest populære gjennom tidene på Youtube.com FOTO: SCREENSHOT

Lim Jeong-hyun spilte gitar for Reuters og det var liten tvil om at det er han som spiller på videoen. FOTO: REUTERS/Lee Jae-Won

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest kultur

Svensk Eurovision-håp skaper diplomatisk krise

BAKU (Aftenposten.no): Det har brutt ut full diplomatisk krise mellom Sverige og Azerbajdsjan etter at den svenske Eurovision-artisten Loreen møtte ledende menneskerettighetsforkjempere.

Finnene forsvant ut

BAKU (Aftenposten.no): Seks år etter at Finland vant Eurovision Song Contest, må våre naboer i øst i år se finalen fra sidelinjen.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger