-
Alle laster ned musikk, og det har ikke lærerne noe med, mener Camilla Jorddal (f.v.), Emil Hafslund, Stian Thorvaldsen og Veronica Berg, alle elever ved Elvebakken videregående skole.FOTO: TOR GREINER STENERSEN
Lite gehør for antipiratkamp
Ulovlig nedlastning av musikk har liten eller ingen innvirkning på salget av musikk, men bidrar ofte til økt platesalg, opplyser organisasjonen Elektronisk Forpost Norge.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
Tono satser nå på å få 3000 ungdomsskoler, videregående og universiteter til å slå ned på piratkopiering. Komponistorganisasjonen og opphavsmennene bak kampanjen Piracy Kills Music forsøker i neste uke en ny taktikk i kampen mot fildeling av filmer og musikk. Ved hjelp av brosjyrer rettet mot ledelsen på skolene skal landets utdanningsinstitusjoner påvirkes til å delta i kampen for å beskytte opphavsretten. Skolene får både forslag til internt regelverk, informasjon og konkrete tekniske eksempler på tiltak som kan begrense ulovlig fildeling.
Stusser.
Men rettighetsorganisasjonen Elektronisk Forpost Norge (EFN), som jobber med medborgerskap og juridiske rettigheter i IT-samfunnet, mener Piracy Kills Music-kampanjen bygger på sviktende forutsetninger. Leder Thomas Gramstad i EFN mener at ulovlig nedlasting, i motsetning til plateindustriens og kampanjens påstander, har liten eller ingen innvirkning på salget av musikk. Derfor stusser han over kampanjen.- Jeg synes det er rart, jeg tror ikke det er særlig mye og hente der. Enkelte skoler kan kanskje hindre at nedlastning skjer på skolen, men da vil ungdommen i stedet gjøre det hjemmefra eller andre steder. Jeg tror ikke ungdommen lar seg skremme av dette. De som kjenner nettet, vil se at denne kampanjen er preget av mange vikarierende motiver og udokumenterte påstander, sier Gramstad. Han mener blant annet at ordlyden "Piratkopiering dreper musikken" er feil, og viser til undersøkelser utført av Felix Oberholzer-Gee og Koleman Strumpf som konkluderer med mange faktisk kjøper mer musikk lovlig etter at de begynte å laste ned musikk.Om ti år.
- Ungdom laster ned mye musikk. Men når dette er musikk som de uansett ikke ville hatt råd til å kjøpe, så har ingen i musikkbransjen tapt penger på deres nedlasting. Hvis en ungdom bruker 200 kroner på å snakke i mobilen eller sende SMS, penger som de ellers ville ha brukt på en CD, da har musikkbransjen tapt penger. Men muligens er målet med kampanjen å oppdra ungdom til å betale for CD-plater i butikken om ti år, når de er ute i fast arbeid, sier Gramstad. Likevel viser all statistikk at musikksalget går ned. Det mener leder for EFN har en helt annen forklaring.- Forklaringen på at musikksalget likevel går ned, skyldes at CD-salget taper i konkurransen mot DVD-plater, dataspill og mobiltjenester. Folk har bare en viss mengde tid og penger de kan sette av til kultur og underholdning, og konkurransen om kundenes tid og penger er blitt mye hardere, sier Gramstad.Rutiner.
Ifølge Piracy Kills Music kan skolene bli holdt ansvarlig for ulovlig nedlasting av musikk på skolene. Juridisk sjef Irina Eidsvold Tøien i TONO vedgår at spørsmålet ikke er uomtvistelig. - Dersom en skole ikke innfører kontrolltiltak og opptrer uansvarlig, kan den bli økonomisk ansvarlig for de tap opphavsrettshaverne får hvis elevene piratkopierer. Dette vil bli et medvirkningsansvar. Likevel er ikke en skole ansvarlig for enhver ulovlig adferd blant elevene. Hvis skolen kontrollerer bruken, har gode rutiner og informerer, kan den ikke lastes, mener Eidsvold Tøien.Les også
Siste fra seksjon
-
Er talentkonkurransene fullstendig talentløse?
Gode Gud, vær meg nådig. I kveld er det finale i enda en talentkonkurranse.
25 mai 2012 10:26
Tidenes største kampanje mot musikkopiering. Har som formål å informere om hva som er lovlig og ulovlig fildeling og hva konsekvensene for musikklivet vil være om ulovlig nedlasting fortsetter i dagens omfang.Initiativtagerne er GramArt, MFO, Norsk Artistforbund, TONO, FONO og IFPI, som hevder at det årlig lastes ned ulovlig for mellom 8 og 16 milliarder kroner i Norge. Tilsammen har de spyttet inn 8 millioner kroner i arbeidet for å bevisstgjøre folk om at nedlasting er ulovlig.


Kommentarer