Felespiller funnet i MySpace
For Martine Lund Hoel har det åpnet seg nye rom via MySpace. Så spiller hun også hardingfele med en sjelden glød.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
Hun er 25 år, liten, vever og fager. Stille og beskjeden, en person som hater å være i fokus - utenom på scenen.- Da er jeg i mitt rette element, sier hardingfelespilleren, komponisten og fylkesmusikeren i Oppland som nok må regne med en del oppmerksomhet fremover. Martine Lund Hoel bor i et lite gult hus utenfor Gjøvik sammen med samboer og musiker Nils Jørgen Nygaard (29) - og en musikalsk katt. Den spisser ørene når duoen fyller huset med musikk - drømmeaktig og trolsk i det ene øyeblikket, vilt og heftig i det andre. Med inspirasjon vekselvis fra klassisk musikk, folkemusikk, sigøynermusikk, irske rytmer.Det er det som er så bra med hardingfele, man kan få så mye ut av den, mener Martine, som begynte å spille vanlig fiolin som barn, og å komponere da hun var 12. Nå har hun over 200 verker registrert hos TONO.- Jeg tror det er viktig når man skriver musikk at man ikke henger seg opp i genrene, fortsetter musikeren som har flyttet mye og er oppvokst blant annet i Oslo og i Lom.- Jeg har fått så mange impulser. Når man flytter så mye, mister man sin tilhørighet. Men musikken er min tilhørighet - det er den som har båret meg frem, den er min styrke.
Nøkterne.
Det er et nøkternt par som forteller om samarbeidet med den amerikansk-engelske musikkprodusenten, komponisten, arrangøren og dirigenten Craig Leon. En mann som har jobbet med ledende artister og musikere som Blondie, The Ramones, Sting, Pavarotti, Sir James Galway, Joshua Bell.Det hele skyldes tilfeldigheter - og en amerikansk niese.For et år siden la Leons niese i USA ut hans profil på nettstedet MySpace. Mange unge musikere prøvde å oppnå kontakt, blant dem Martine. Det er sjelden han følger de mange oppfordringene om å høre på deres musikk.- Men Martine var en av de veldig få jeg så og faktisk lyttet til, forteller Leon på telefon fra England der han og kona Cassell Webb, tidligere artist og også musikkprodusent, har bodd siden midt på 80-tallet. - Musikken er veldig, veldig vakker og fortjener å bli hørt av et større publikum - også utenfor Norge, fortsetter han.Dermed dro produsentparet til Gjøvik i vår og fikk en liten intimkonsert. Kort tid etterpå var det gjenvisitt.Innspilling.
I løpet av 2008 skal innspillingen skje - i deres studio i en landsby utenfor London. Craig Leon ønsker å utvikle en større lyd, og å ha med et orkester. Det er mulig at det blir The London Symphony Orchestra, som Leon har jobbet mye med, som i så fall akkompagnerer Martine.Leon er opptatt av at det ikke skal være et kommersielt press, og noe plateselskap er ikke involvert foreløpig. Fordelen med Internett er at man kan være mer uavhengig, mener han.Martine sier hun stoler fullt og helt på Leon.- Han har et stort spenn i det han gjør - fra pop til klassisk, og vet hva han driver med. Begge er jordnære, pusher ikke mer enn det jeg vil, alt går i mitt tempo. Jeg stoler virkelig på dem og på måten de behandler meg og min musikk på.Men når de skal ha styringen selv, må de også skaffe inntekter selv. Det virker som det ekstra vanskelig å få støtte til prosjekter utenfor Norge, mener samboerparet.Men at det blir innspilling i studio neste år, er produsenten overbevist om.Synger også.
Nå jobber de med å velge ut blant Martines mange låter, finne en rød tråd. Og å skrive tekster til. For Martine skal også synge. Det er en stor kneik, innrømmer hun.- Det er så utrolig gøy, hun synger fantastisk godt, sier samboeren, stolt over å være med på prosjektet, både som musiker og som arrangør. De opptrer mye sammen, med sin duo - i Norge og i utlandet. - Hva vil du si er ditt image?Martine Lund Hoel tenker lenge.- Jo! Myter, mystikk, eventyr - jeg vil bringe litt av det inn i denne verden, som er blitt så kald. Vi trenger å komme ned på jorda, lande litt - og å drømme. Musikken er en av de tingene som får oss til det.Les også
Siste fra seksjon
-
Houston hedres på Grammy Awards
Alicia Keys, P. Diddy og Clive Davies hyllet sangerinnen på førfesten, Jennifer Hudson vil gi en spesiell fremførelse under selve Grammy-utdelingen i natt.
12 februar 2012 23:33
Har opptrådt nasjonalt og internasjonalt med egenkomponerte musikk i over ti år Låtskriverog instrumentalist ( hardingfele, nøkkelharpe, fløyter ) i duoen med samboer Nils Jørgen Nygaard (eksperimentell folkemusikk)Underviser i musikk og fiolin på Gjøvik og Toten Steinerskole.Ble engasjert som fylkesmusiker i Oppland i 2006 i et to års stipend.Komponistog musiker for konsertteatergruppa "Kulturproduksjoner"Fiolinisti bluegrassorkester
Relaterte bilder
Utsikten over Mjøsa er upåklagelig. Mystikk, musikk og ren natur er essensielt for Martine Lund Hoel. FOTO: ERIK BERGLUND
