-
Operasjef Bjørn Simensen og informasjonsansvarlig Mette Nordhus i Statsbygg hadde ingen stor dag i går, da de måtte varsle at operaen utsetter den store forestillingen "Jorden rundt på 80 dager" til nyttårsaften 2009.FOTO: BJØRN SIGURDSØN, SCANPIX
Åpningsopera om 20 måneder
"Jorden rundt på 80 dager" skulle være den første operaen i nytt hus - og så utsettes den til nyttårsaften 2009, ett år og åtte måneder etter først tenkt. - Uvirkelig, sier komponist Gisle Kverndokk.
AV:
Maktesløs.
Han sier han opplever situasjonen som uvirkelig.- Jeg blir litt stum. Prøver å tenke logisk eller klart, men selvfølgelig blir man veldig lei seg, man blir bare maktesløs. Jeg har følelsen av at alle involverte, fra ledelsen til de som jobber i produksjonen, har gjort alt for å få til dette - og så er det et ledd som svikter. Det som svikter, er sceneteknikken, som er levert av Bosch Rexroth. Ifølge administrerende direktør Arild Strand er problemet sammensatt. Men hovedsakelig dreier det seg om at leveringen av mekaniske elementer ble forsinket i fjor. Blant annet dreier det seg om 180 svært avanserte vinsjer, som utelukkende er konstruert for Bjørvika-operaen. Forsinkelsene forplanter seg videre, både når det gjelder å få systemet i drift, sikkerhetsprosedyrene og godkjennelsen, som det tyske firmaet, TÜV, skal foreta.Torsdag kveld trodde både Operaen og Statsbygg at fremdriften skulle gå som planlagt. Men på et møte fredag kunne ikke Bosch Rexroth garantere at scenen kunne stå klar til bruk som tenkt. - Vi fikk beskjed om at vi ikke kunne slippe til før etter påske på scenen. Vi skulle vært der 1. februar med Stein (Winge, regissøren, red.anm.) og hele kostebinderiet. Da går det ikke, sier Simensen, som mener situasjonen er verst for Gisle Kverndokk og Øystein Wiik som likevel ikke får oppleve at deres verk åpner Bjørvika.Simensens baby.
Selv tar han det også tungt. Det var Simensen som "bestilte" forestillingen.- "Jorden rundt på 80 dager" er min baby, så det tar jeg tungt, sier operasjefen, som ikke har våget å tenke denne tanken helt ut. Han våger nå ikke garantere at operagallaen går som planlagt 12. april- Det er opp til Gud og Statsbygg. Vi mener at det skal gå bra, men garantere er et sterkt ord, sier han.Utreder økonomien.
Operaen vil utrede de økonomiske konsekvensene av at produksjonen er avlyst, men direktør Bernt Bauge vil foreløpig ikke kommentere dette nærmere. Arild Strand i Bosch Rexroth bekrefter at kontrakten omfatter dagbøter ved forsinket leveranse. Hvor mye det dreier seg om, er sammensatt og avhengig av årsakene til forsinkelsen.- Det vi har sagt, og som vi er enig med Statsbygg om, er at vi først løser oppgaven her og at vi så får diskutere det økonomiske, sier Strand.Nytt regime.
Rent hypotetisk kunne utsettelsen ført til at "Jorden rundt på 80 dager" ikke fikk komme på Bjørvika-scenen i det hele tatt. For neste sesong er det et nytt regime i Den Norske Opera & Ballett. Skotske Paul Curran overtar som operasjef 1. januar 2009, mens Tom Remlov begynner som administrerende direktør allerede 1. august i år, et halvt år før opprinnelig planlagt. Den nye operasjefen sto helt fritt til å si nei. - Men han meldte tilbake at han likte stoffet svært godt, forteller Remlov.- Det var fint at han ikke sa nei, sier komponist Kverndokk. - Curran har sett sitt ansvar med å fullføre dette. Han skal styre skuta videre. Det er viktig å ha en ansvarlig person som skjønner det norske operamiljøet og tradisjonen vi prøver å bygge opp.Les også:
Les også
Kommentarer
Siste fra seksjon
-
- Berger var for forsiktig
Aftenpostens musikkanmelder Robert Hoftun Gjestad mener Margret Berger var for forsiktig i sin fremføring i kveldens semifinale, og må slippe seg mer løs før lørdagens finale.
16 mai 2013 23:55
Nye operaplaner
Flere bilder
Overleveringen av partituret fra Gisle Kverndokk (t.v.) og Øystein Wiik (t.h.) til operasjef Bjørn Simensen i september i fjor. FOTO: TOR G. STENERSEN
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest kultur
Stjal superkjendisenes klær og smykker for å bli som dem
CANNES (Aftenposten): Sofia Coppola tar et bitende oppgjør med dyrking av kjendiser og reality-TV i det som kan bli en av sommerens store ungdomsfilmer.
Festen alle kan tjene på, unntatt NRK
Vinner Norge i kveld, vil det bety en bra karriere for Margaret Berger, cash for låtskriver Karin Park, fest for Oslo og økonomisk blåmandag for NRK.