Vil sende spill rett i sansene
Dagens dataspill er slett ikke avansert. Ikke i forhold til hva de kan bli.
AV: trond eide
PlayStation-produsenten Sony har nemlig tatt patent på teknologi som virkelig kan revolusjonere spillbransjen.
I fremtiden kan spillene påvirke flere sanser. Ved å sende sende informasjonen rett inn i hjernen kan spillene smakes, luktes og føles.
Teknologien sender impulser ved hjelp av ultralyd, og påvirker dermed nervene i spesielle områder av hjernebarken. Dermed får spilleren sanseopplevelser, ifølge patentet.
Men den nye teknologien kan også brukes til andre ting enn spill. Ifølge forskningsbladet New Scientist kan den til og med få blinde til å "se" og døve til å "høre".
Nervespesialisten Niels Birbaumer ved universitetet i Tübingen i Tyskland har vurdert Sonys nye patent. Han sier til New Scientist at han finner den troverdig. Birbaumer er selv iferd med å utvikle en innretning som skal gjøre det mulig for handikappede personer å kommunisere ved hjelp av hjernebølger.
En talskvinne for Sony sier til tidsskriftet at det så langt ikke er utført noen eksperimenter i forbindelse med patentet.
Les også
Siste fra seksjon
-
Se her! Kjøp! Kjøp! Kjøp!
Hittil har spillbransjens største bransjetreff vært rene lanseringsfester. Det kan være historie, skriver Joacim Lund i Austin, Texas.
11 mars 2012 19:05
Relaterte bilder
FOTO: Bjørge, Stein J.

