• Den beste tjenesten vi kunne gjøre bokbransjen akkurat nå, er ikke å tillate bransjeavtaler om bokpriser, samt å tvinge forlagene til å selge bokhandlerkjedene, skriver Espen Andersen.

    FOTO: Holm, Morten

Boklov: - Bønn om en bjørnetjeneste

I teknologiske brytningstider gjør vi bokbransjen en bjørnetjeneste hvis vi oppmuntrer dem til å bevare det eksisterende, fremfor å kaste seg inn i fremtiden.

Bokbransjens ønske om en boklov (som Hadia Tajik ser ut til å ville etterkomme) er de etablerte spillernes bønn om beskyttelse mot ny teknologi og nye forretningsmodeller: Hvis ikke bransjen får holde prisene kunstig høye, vil forfatterne tape penger og kun bestselgere selge.

Espen Andersen, førsteamanuensis, Handelshøskolen BI.

Dette minner svært om platebransjens kamp mot Internett: Uten plateselskaper og platebutikker, mindre musikk og færre musikere. Men uavhengig forskning viser at Internett ikke skader artister - musikerne øker både i antall og gjennomsnittsinntekt, selv om platesalget er halvert. Digital musikk dreper plateselskaper, ikke musikere.

Koble til lesere

Bokbransjen eksisterer for å skape flest mulig forfattere og koble dem til lesere, intet annet. Reguleringen av bransjen bør vurderes kun etter i hvilken grad den bidrar til å gjøre dette, enten det nå er på papir eller elektronisk. Dagens institusjoner (store og integrerte forlag, papirbøker, fysisk produksjon og distribusjon, og bokhandler) er lite egnet i møte med nettbokhandler og e-bøker. De må endres, jo før jo heller. Hvis de ikke endrer seg, vil de forsvinne.

Les også

I dag bestemmer hun seg for boklov

Hun kan ha fått Ap til å snu.

Bokhandlene er mest truet på kort sikt: En velassortert bokhandel krever stor plass i dyre lokaler. En netthandel har flere kunder, kan lagre mange flere bøker billigere, trenger mindre personale og kan organiseres ut fra logistikk heller enn estetikk. Elektroniske bøker fjerner helt behovet for et distribuert bokhandlernett.

Kvalitetsvurdering

Forlagenes rolle som investor og risikotager i fysisk produksjon og distribusjon vil forsvinne, men resten - filtrering, foredling og formidling - er det fortsatt behov for. Leserne vil trenge kvalitetsvurdering, forfattere redigering og - et område der dagens forlag er sørgelig dårlige - markedsføring. Fremtidens forlag vil konkurrere om å tilby disse tjenestene til forfattere. Statsstøtten kan dreies fra innkjøp av tonnevis av papir til stipendordninger knyttet til redigering og markedsføring.

Les også

Kamp om marginene

Debatten i forrige uke burde styrke fortgangen i arbeidet med en boklov.

De norske forlagshusene klarte det kunststykke å overta bokhandlerkjedene rett før netthandel og e-bøker kom, og har bundet sin økonomi til verdikjedens mest truede ledd. Det er ikke første gang den slags skjer: Sony - som skapte bærbar musikk med bl.a. Walkman og Discman - mistet MP3-markedet til Apple fordi de kjøpte et plateselskap (Sony Music) som la ned veto mot en Sony iPod.

Brytningstider

I teknologiske brytningstider kommer nye aktører inn, slik Apple og Spotify tok musikkmarkedet. I denne usikre fasen gjør vi bokbransjen, inklusive forfatterne og leserne, en bjørnetjeneste hvis vi oppmuntrer dem til å bevare det eksisterende, fremfor å kaste seg inn i fremtiden.

Les også

Uforpliktende skamros

Fantastisk! Vidunderlig! Originalt! Hvem skal man stole på når alle kulturprodukter får terningkast seks?

Den beste tjenesten vi kunne gjøre bokbransjen akkurat nå, er ikke å tillate bransjeavtaler om bokpriser, samt å tvinge forlagene til å selge bokhandlerkjedene. Det vil slippe dem fri til å definere sin posisjon i et nytt litteraturmarked uten å måtte tenke på at de skal beskytte noe som eksisterer.

Hvis vi derimot tillater dem å tviholde på gårsdagens situasjon, vil noen andre - nye forlag, dagligvarekjeder, og utenlandske aktører som Amazon.com - komme og ta fremtidens litteraturmarked fra dem.

Og det ville jo være synd - eller kanskje ikke - om de som har mest interesse og entusiasme for litteraturen i seg selv, skulle være de som i redsel lukker seg ute fra den.

Kommentarer

Kommentarfeltet støtter ikke IE8. Vennligst oppgrader eller bruk en annnen nettleser.
Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Mest lest meninger

«Du er en kvinnelig flodhest på størrelse med en traktor»

Fedme er mangel på kontroll, og det kritiske lyset på kvinnen er mye sterkere enn på mannen, skriver Hege Gade, Phd-stipendiat i psykologi.

- Jeg vil heller dø enn å komme på sykehjem

Mor fikk sitt ønske oppfylt.

Mest kommentert siste døgn

Siste kommentarer

Tjenester