Store forhåpninger, få forpliktelser

FREDAG FORMIDDAG innkalte Forsvarsdepartementet til pressekonferanse, og Kongsberggruppen annonserte at børshandelen med selskapets aksjer ville bli innstilt en kort tid. Innholdet i pressekonferansen var følgende: Forsvarsminister Espen Barth Eide fortalte at Norge, etter Stortingets vedtak dagen før, nå skal kjøpe fire nye, amerikanske treningsfly av typen F-35. Han fortalte også at han hadde fått et brev fra sin amerikanske kollega, Leon Panetta, som støtter arbeidet med å innpasse Kongsbergs nye sjømålsmissil, JSM, i flyet.

Det første var en ren selvfølgelighet etter stortingsvedtaket. Det var også det andre. Med det lille forbehold at det kan finnes hemmelige tillegg til brevet med større amerikanske forpliktelser, var det Panetta sa, å slå inn en åpen dør. Men Kongsberg-gruppens børskurs steg nærmest som en rakett, 10 prosent.

KONGSBERG har utviklet et missil som lederen for F-35 programmet i Pentagon, viseadmiral David Venlet, kaller unikt og med stort potensial. Det er absolutt gode ord å ta med seg, men de er ikke forpliktende. USA har på ingen måte sagt at landet vil kjøpe inn JSM til bruk i sine fly. Amerikanerne legger heller ingen penger i potten til utviklingen.

Derimot ville det vært direkte sensasjonelt om Panetta hadde sagt at USA ikke ville støtte integrasjonen. Norge har utpekt JSM som et hovedvåpen for de F-35-flyene vi skal ha fra 2017. Det skulle ta seg ut om en amerikansk forsvarsminister gikk imot at en alliert skulle få bruke egenutviklede våpen i et fly som vi kjøper fra USA.

NORGE BRUKER vel en milliard kroner på å få missilet integrert i F-35. Arbeidet har pågått helt siden 2007, og er en komplisert, skrittvis prosess, slik Kongsberg også påpekte i et innlegg i Aftenposten fredag. Produsenten Lockheed Martin samarbeider med Kongsberg og andre firmaer i dette arbeidet, men det er Norge som tar hele regningen.

Det er altså ikke noe nytt at raketten blir forberedt for flyets avanserte datasystem. Kongsberg håpet i 2007 at det arbeidet skulle være ferdig i 2010. Utviklingen av F-35 er minst seks år forsinket, og følgelig er også arbeidet med JSM blitt forskjøvet. Nå kan det tidligst komme inn i 2019-2020 ifølge Venlet. Da kommer den første planlagte oppgradering etter at flyet er levert.

FORSVARSMINISTEREN fremstiller likevel dette som et skritt nærmere amerikanske kontrakter på JSM. Vi får håpe at han har rett selv om USA ikke godtar tradisjonelle gjenkjøpsavtaler, og bare kjøper 1,5 prosent av sine våpensystemer utenfra. JSM vil i beste fall kunne bety kontrakter for 20-25 milliarder kroner, F-35 koster Norge 71 milliarder. Kongsberg har gjort et fremragende arbeid med JSM, det ligger sannsynligvis flere hestehoder foran andre rakettyper. Men fredagens pressekonferanse fremstår mest som rent politisk spill.

Kommentarer

Kommentarfeltet støtter ikke IE8. Vennligst oppgrader eller bruk en annnen nettleser.
Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Mest lest meninger

Brune, ubrukelige mennesker

Hege Storhaug forsøker å segregere befolkningen i to, en vestlig lønnsom og en ikke-vestlig ulønnsom.

- Hvorfor forteller ikke mediene hva en ikke-vestlig innvandrer koster?

Hver ikke-vestlige innvandrer koster Norge rundt 4,1 millioner kroner i snitt i livsløpet, skriver Finansavisen.

Mest kommentert siste døgn

Siste kommentarer

Tjenester