Mest delt
- Det er vanskelig å være etnisk norsk her
Tirsdag tok Odin (12) eksamen i 10.-klassematte
- Gi oss et sted der vi kan sove
- Hvorfor forteller ikke mediene hva en ikke-vestlig innvandrer koster?
Debattsentralen avvikles
Tusen takk for ti år med engasjement, humor, krangler og vennskap.
AV: skjalg engebø, digitalredaktør
Vi i Aftenposten har, med betydelige kvaler, besluttet å avvikle debattsentralen.
Fremfor alt vil vi nå takke alle dere brukere for enormt engasjement og mange fantastiske bidrag. Gjennom ti år har debattsentralen skapt engasjement og frustrasjon, innsikt og konflikt, steile fronter men også vennskap og forståelse.
Ny satsing
Vi satser nå sterkere på alle former for meninger og debattinnlegg i tilknytning til artikler, kommentarer og debattinnlegg på nett og mobil. Vi lover å bli flinkere til selv å delta, og ser fram til mange diskusjoner med dere lesere.
Meningerstoffet vårt har fått sin egen lille seksjon på forsiden av aftenposten.no, og vi håper mange av dere vil fortsette å delta i nettdebattene der. Vi vil publisere flere debattinnlegg skrevet bare for nett, og dere er mer enn velkomne til å sende oss lengre debattekster vi kan bruke som egne debattinnlegg.
Ti års suksess
For ti år siden fantes ikke sosiale medier slik vi kjenner dem i dag. Dermed ble avisenes debattforum viktige og nyskapende demokratiske rom. Titusenvis av brukere har deltatt og flere millioner innlegg er gjennom årene publisert på Debattsentralen. For Aftenposten har forumet vært en stor suksess, særlig i tidlige år.
En rekke originale eksperimenter ble lansert tidlig.
Blant annet ansatte vi to filosofer som diskuterte i et eget filosofiforum. Mange ildsjeler og superbrukere har vært innom, selv om en del også kom utelukkende for å krangle. Det har vært et utrolig interessant tiår.
Sosiale medier
Situasjonen for diskusjoner på nett er blitt betydelig endret. De fleste av oss er aktive i sosiale medier; på Facebook og Twitter, på lokale nettsider eller fora for spesielle tema. Dermed vil de aller fleste ha mange muligheter til å diskutere det som opptar dem, og vårt forum er ikke lenger så viktig.
Som mange av dere vet, valgte vi i Aftenposten å stenge Debattsentralen etter 22. juli. Mange av dere har helt forståelig etterlyst informasjon om når det vil åpne igjen.
Når vi nå stenger er det ikke på grunn av terrorangrepene 22. juli, men en beslutning som var underveis før den tid.
Vi tror sterkt på en åpen, fri debatt. Vi tror ikke nødvendigvis strenge tekniske løsninger gir den beste nettdebatten, men at hardt arbeid med debattkultur og bredde gir resultater. Vi i Aftenposten vil i større grad delta, og vi ser stadig oftere at kronikkforfattere, politikere og akademikere også vil diskutere.
Og vi håper aller mest dere vil være med oss videre.
Siste fra seksjon
-
Åtte grep mot klimakrisen
Vitenskapsmenn har bommet før. Men å avvise klimaforskningen fordi dens konklusjoner er så ukomfortable, er irrasjonelt.
23 mai 2013 11:28
Mest lest meninger
Brune, ubrukelige mennesker
Hege Storhaug forsøker å segregere befolkningen i to, en vestlig lønnsom og en ikke-vestlig ulønnsom.
- Hvorfor forteller ikke mediene hva en ikke-vestlig innvandrer koster?
Hver ikke-vestlige innvandrer koster Norge rundt 4,1 millioner kroner i snitt i livsløpet, skriver Finansavisen.
Mest kommentert siste døgn