Hamsun var ikke nazist
Jørgen Haugan trekker i sin kronikk om Knut Hamsun 18. september frem avdøde Sten Sparre Nilson og karakteriserer ham som «apologet» og som en som «bortforklarer» Hamsuns støtte til Hitler. I dette ligger det også en påstand.
Som sønn av Sparre Nilson kjenner jeg godt til hva han mente om dette. Hans syn var at Hamsun ikke var nazist selv om han støttet Hitler fullt ut. Støtten til Hitler var først og fremst drevet av hat mot England, dernest av begeistring for Tyskland. Hamsun nærte ikke noe generelt hat mot jøder, men han så gjennom fingrene med nazistenes forfølgelser. Det viktigste for ham var Tysklands krig mot England. Sparre Nilson skriver: «Han var ikke nazist og brydde seg ikke om nazistenes ideer, bortsett fra det ene: her var mennesker som atter ville gjøre Tyskland mektig og endelig en gang ta lederstillingen fra England».
Bak disse slutningene ligger det omfattende analyser, som jeg vil tro Haugan er vel kjent med. Hvis han da ikke har mistolket dem fullstendig.
HÅKEN R. NILSON
Oslo
Les også
Siste fra seksjon
-
Hva Skrik betød for meg
25 mai 2012 21:58


Kommentarer