Steiner skal ikke begripes
Vi er glad for at foreldre har kommentert vår kronikk i Aftenposten 30. november. De bekrefter at vi ". . . har helt rett i at Steiner-pedagogikken ikke kan løsrives fra antroposofien" (Amadou, Schreiner og Oldani 7. desember).
AV:
av
Publisert:
Oppdatert:
Følgelig ønsker vi at nettopp antroposofene redegjør for hvordan undervisningsmetodene er koblet til deres livssyn.Det er et stort felt her som er utilgjengelig for mange som tror de støtter et alternativ til den offentlige skolen, med grønnere verdier og kunst på timeplanen. Mange er fornøyd med overflatebehandling av hverdagen, og slik fremstår den som enestående."Et barn på en Steinerskole møter og formes av en pedagogikk som springer ut fra en tenkning vi ikke alltid begriper." Det holder for mange foreldre at de ikke "begriper" det som ligger til grunn for undervisningen de betaler for. Verre er det at tenkningen ikke er begripelig overhodet, og det kan man ikke klandre foreldrene for.
Fornemme og gjennomskue.
Det er ikke meningen at det skal begripes. Det skal fornemmes og gjennomskues gjennom en rekke råd om hvordan man kan følge Steiners meditasjoner over åndeverdenen, og selv sette seg i stand til å erkjenne noe vesentlig om de høyere makter. Lærerens oppgave er å nå barnets sjel. Det er, for oss, helt unødvendig å begripe dette, all den tid det er en religiøs livsanskuelse som ikke har noe å gjøre i en påstått ikke-religiøs skole.Ingen kritiserer Steiner-foreldre for å være fornøyd med sitt valg! Vi kritiserer imidlertid Steinerskolen for ikke å være et pedagogisk alternativ. Hvis de skal være et reelt pedagogisk alternativ, må de begrunne det i verktøy som ikke har sin opprinnelse i det hinsidige.Kosmiske krefter.
Antroposofien er gnostisk. Det vil si at Steiner vil frigjøre mennesket fra en (ond) materiell verden, til en (god) åndelig verden. Steinerskole-lærere kartlegger elevene i temperamenter, og ser disse i lys av kosmiske krefter. Disse kreftene balanseres gjennom farger og gruppering. Like temperamenter (barn) kan sitte sammen, for eksempel.Man kan godt bli betatt av hvor pent det er med farge på veggene, men den pedagogiske hensikten er å gjøre erkjennelsen av åndeverdenen enklere. Det er ikke sikkert det gjør noe, men det er ikke et pedagogisk anliggende å sørge for kontakt med det oversanselige. Det er et livssynsanliggende. Kontakten er for øvrig interaktiv. Kunst er et verktøy for å la åndelige krefter øve innflytelse i den virkelige verden også.Enestående? Absolutt!Les også
Siste fra seksjon
-
Hva Skrik betød for meg
25 mai 2012 21:58


Kommentarer