Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Tilstreb saklig debatt om Israel

I en artikkel i Aftenposten 27. november har Knut Olav Åmås en tankevekkende artikkel om antisemittisme i Norge. Det er ingen overraskelse at norske venstreradikale utmerker seg med hatske utfall både mot staten Israel og mot jøder generelt.

Det som er overraskende er at en venstreside som har minimal politisk støtte blant norske velgere, klarer å få norske medier, inklusive Aftenposten, til å fremstå som enøyde Israel-kritikere. Antisemittisme forkledd som anti-israelisme, som Manfred Gerstenfeld sier.

Åmås liker åpenbart ikke kritikken mot Aftenposten. Men ta bryet med å analysere avisens lederkommentarer de siste 10 årene. Det er ikke stor forskjell på Aftenposten og Klassekampen i spørsmålet om konflikten i Midtøsten. Israel er skurken, selvmordsbombere fra Hamas er heltene. Det farlige med denne ensrettingen er at personer som Jostein Gaarder fristes til å fremføre et samrøre av Israel-kritikk og sjikane av jødedom og jøder. Mens Vigrid og enkelte muslimske miljøer applauderer.

Propagandaen virker, dessverre. Som Åmås skriver er «jøde» igjen et skjellsord blant tenåringer i norske skoler. Bare noen få, får vi håpe. Foraktelig og forferdelig. Aftenposten må ta kritikken fra Gerstenfeld alvorlig, og tilstrebe en saklighet i debatten om Israel og Midtøsten som ikke kan misbrukes av antisemittiske krefter hverken på høyre- eller venstresiden.

Henrik Bucher

Drøbak

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer