Verdens undergang er nær - igjen
Diskusjon bannlyst. Hvor mange ganger gjennom historien har vi ikke hørt dette postulatet, gjerne fra religiøse fanatikere som vil skremme enfoldige til sin flokk.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
Nå lyder det igjen, denne gang fra gamle raddiser godt plassert i både storting, næringsliv og presse - og deres trosfeller i miljøbevegelsen, der enhver diskusjon rundt den ene, vedtatte sannhet - at drivhuseffekten er menneskeskapt - er bannlyst.
Alle løper samme vei.
Når alle løper samme vei, kan det være god grunn til å stoppe opp og spørre om retningen er riktig. I uken som er gått etter mine to debattinnlegg, er jeg blitt kontaktet av dusinvis av forskere, de fleste av dem professorer i astrofysikk, biokjemi, romfart, solforskning, filosofi, geologi, meteorologi og glasiologi.Sykliske klimavariasjoner.
Felles for dem er at de er relativt uenige i konklusjonene til FNs klimapanel, og forøvrig temmelig samstemte i at klimavariasjonene trolig er sykliske med ca. 100 000 års mellomrom, stort sett avhengig av forhold på Solen (flekker/partikler/stormer, Jordens elipseformede bane rundt Solen samt aksens vinkel).Flere isbjørner.
Dessuten har de aller fleste hatt vanskelig for å nå frem i pressen med sine synspunkter, som bl.a.: Det blir flere isbjørner. Kloden som helhet er ikke blitt vesentlig varmere de siste 120 år (0,6 grader), men det er blitt større lokale variasjoner. Havet har bare steget noen få cm. Det kommer trolig heller ikke til å stige mer enn 5- 6 cm de neste 100 år. Ikke 70 meter som Al Gore prediker.Kaldere på Sydpolen.
Det er blitt kaldere på Sydpolen, og isen er blitt tykkere på midten de siste årene - noe som presser kantene utover med noe mer kalving/smelting som resultat.Ikke drivhuseffekten.
Og sist, men ikke minst: Mer CO2 i luften skyldes ikke drivhuseffekten, men noe varmere havvann. Vann binder 50 ganger mer CO2 enn luft. Varmere vann frigjør mer CO2 til luften. Derimot øker Jordens befolkning daglig med en by på størrelse med Bergen, med energibehov tilsvarende et nytt kullkraftverk daglig. Kanskje vi trenger en ny Kyoto-avtale om overbefolkning?Avslutte debatten.
I den forbindelse tillater jeg meg å avslutte denne debatten for min del med litt humor: - Det sies at i India føder en kvinne et barn hvert 10. sekund. - Jasså? Da må vi finne henne og stoppe henne!Les også
Siste fra seksjon
-
Hva Skrik betød for meg
25 mai 2012 21:58


Kommentarer