Tilgjengelig for alle.

I vårt rike land har de fleste mennesker råd til å kjøpe de bøkene de selv vil ha i sitt eget bibliotek. Det gjelder både for voksne og barn. I tillegg finnes det store mengder informasjon på internett. Hva er da vitsen med å ha et eget bibliotek på hver enkelt skole?

Biblioteket som læringsarena.

Skolebiblioteket er skolens fagbibliotek og en av skolens viktigste læringsarenaer. Det er der elever og lærere kan finne kunnskap som gjør læringen lettere og kanskje mer lystbetont. På biblioteket er århundrers lærdom samlet på ett lite område - i bøkene og på internett. På skolebiblioteket er bøkene og kunnskapen tilgjengelig for alle barn og ungdom hver eneste dag. De er ikke avhengig av foreldrenes valg eller bortvalg av bøker.

Fokus på lesing.

De siste årene har det vært fokusert på lesing - blant annet gjennom den landsomfattende tiltaksplanen Gi rom for lesing! Lærere og bibliotekarer har vært samlet til konferanser om lesing. Skolene er blitt pålagt å lage planer for leseopplæringen utover den første leseinnlæringen. Elever i 6. og 7. klasse har fått hver sin gratis bok i forbindelse med "Verdens bokdag" 23. april hvert år. Fagbøker om lesing og leseopplæring har blitt utgitt fra forlagene, og mediene har fulgt opp med artikler om barn og lesing. Men - alle slike tiltak må følges opp kontinuerlig. Noen må fortsette å holde fokus på lesing. I tillegg til lærerne er det først og fremst skolebibliotekarene som har barn og lesing som en naturlig og selvfølgelig del av sitt daglige arbeid. I nært samarbeid med skolens ledelse og de andre lærerne, er det skolebibliotekaren som er krumtappen på den viktige læringsarenaen som skolebiblioteket utgjør. "Lykkelig er den norsklærer som har et oppdatert skolebibliotek tilgjengelig. En skolebibliotekar med formell eller uformell litteraturkompetanse og glød er gull verdt", skriver Roald Rokseth i boken "Inn i teksten - ut i livet", Fagbokforlaget 2007. De fleste skolebibliotekarer i grunnskolen er lærere med tilleggsutdanning i skolebibliotekkunnskap. De er både pedagoger og skolebibliotekarer.

Gutter og lesing.

Det er flere jenter enn gutter som er glad i å lese bøker og gode til å lese. Det har fått mange voksne til å sette ekstra fokus på gutter og lesing. Kanskje har det ført til unødig masing og press på guttene både på skolen og hjemme? En del undersøkelser viser nemlig at også mange gutter leser mye, men de foretrekker ofte å lese aviser, blader og på nettet fremfor å lese bøker. Men for både gutter og jenter handler lesing mye om tid og tilgjengelighet. Hvis vi voksne legger til rette for lesing, uten å moralisere og si så mye om det, så er det lettere for barna å gjøre det. Et godt utbygd skolebibliotek med nok av nye bøker og en skolebibliotekar som kan veilede i bokvalg, er en viktig forutsetning for at barna skal lese, bli gode til å lese og bli glad i å lese.

Skolens pedagogiske spydspiss.

Mange skolebibliotekarer har opplevd det nesten som et kall å legge til rette for lesing, veilede i bokvalg, følge med i og kjøpe inn nye bøker og inspirere elever og lærere til bruk av skolebiblioteket. Men trenden med skolebibliotekarer som er motivert av kallstanken, er i ferd med å snu. Vi får flere og flere skolebibliotekarer som er seg bevisst at de er en viktig ressurs i skolens læringsmiljø og at de ikke kan gjøre det store arbeidet uten å ha ressurser i form av nok tid og penger. På de skolene som har satset på skolebiblioteket, har administrasjonen innsett at skolebibliotekarene er vesentlige i skoleutvikling og pedagogisk nytenkning. Veldig ofte er skolebibliotekarene helt i forkant når det for eksempel gjelder bruk av internett på en kritisk og konstruktiv måte. Som alt annet må også kildekritikk læres.

Kommunene må satse.

Kunnskapsminister Øystein Djupedal skal sette i gang et eget program for utvikling av skolebibliotekene - med start 1. januar 2008. "Skolebiblioteket skal være et kraftsentrum", sier han. Han lover et skikkelig krafttak for å utnytte det pedagogiske potensialet til skolebibliotekene. En stor kampanje er allerede i gang. Den heter SkolebibliotekLøftet og kommer til å bli markert på mange av landets skoler i løpet av høsten. Og herved går oppfordringen til lokalpolitikerne rundt om i landet vårt: Hva vil dere gjøre av konkrete ting for å styrke skolebibliotekene og gjøre dem til kraftsentrum - og en av de viktigste læringsarenaene - på skolene i Norge?