Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Tull om tall

Under overskriften "Norske feiloppfatninger" presenterer Liberalt Laboratoriums styreleder Martin Sandbu tankesmien LibLabs siste rapport (Aftenposten 25. oktober).

Utgangspunktet for prosjektet er en mistanke om at det står dårlig til med etniske nordmenns kunnskap om norske muslimer. Det har han sikkert rett i. Men det står dessverre dårlig til med LibLabs kunnskaper om eget datamateriale også. Dataene om norske muslimers holdninger er samlet inn av TNS Gallup i 2006, og er dessverre så godt som verdiløse.

Svarprosent på 2.

Dataene ble samlet inn på oppdrag for TV 2, og holder omtrent samme kvalitet som TV 2s egne "ring inn"-undersøkelser. TNS Gallup har etablert en liste over 25 000 personer med muslimsk-klingende navn, som de har klart å finne telefonnummer til. Av disse er 495 personer intervjuet - tilsvarende en svarprosent på 2! Sannsynligheten for at utvalget hovedsakelig består av unge mennesker som er tilgjengelige på mobiltelefon og snakker godt norsk, er stor. Det fremgår riktignok ikke om alle de 25 000 personene er blitt forsøkt kontaktet, men i Gallups publikasjon fra prosjektet er det ikke oppgitt noen svarprosent. Jeg kontaktet Gallup for ca. et år siden og ba om å få den oppgitt, men ble fortalt at det var en forretningshemmelighet. Etter mitt syn er det en hemmelighet som bør få forretningene til å opphøre.

Enorme feilmarginer.

På toppen av det hele presenterer TNS Gallup en tabell over usikkerhetsmarginer som gir inntrykk av at feilmarginene i undersøkelsen ligger på 2- 5 prosentpoeng. Dette er grovt misvisende. Det eneste man kan si om feilmarginene i en undersøkelse med så lav svarprosent, er at de er enorme. Mange synes matte er kjedelig. Men noen grunnleggende ferdigheter er faktisk nødvendig for å drive med statistikkproduksjon. Ideen bak undersøkelsen er god, og det er grunn til å tro at nordmenn har en rekke feilaktige oppfatninger om muslimer.Men hvis disse oppfatningene skal korrigeres, må man presentere resultater som holder mål - ellers mister forskningen enhver legitimitet.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer