Folk flest tar feil
FEIL. Vi tror fortsatt folk flest tar feil av en taus majoritet av moderate muslimske nordmenn, skriver LibLab om en omstridt meningsmåling.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
To undersøkelser. For en måned siden utga Liberalt Laboratorium en rapport som målte hvor feil vi tar av våre muslimske medborgeres holdninger. Mens vi fant at befolkningen generelt tror en stor andel av muslimske nordmenn er fundamentalistiske og avvisende overfor det norske samfunn, fant TNS Gallup i fjor ut, for TV2, at de fleste muslimene er moderate og stort sett har de samme holdningene som nordmenn flest.Rapporten har ført til velkommen debatt og selvransakelse. Mange har spurt seg selv om det virkelig kan være slik, og hva som kan være årsaken. Enkelte har også trukket resultatene i tvil.
Tar ikke avstand.
Aftenposten viet 18. november to sider til Sara Azmeh Rasmussens kritikk mot Liberalt Laboratorium, hvor hun var ansatt inntil for to uker siden med administrativt (ikke innholdsmessig) ansvar for denne rapporten. Da avisen ikke umaket seg med å kontakte oss for kommentar, kan noen stå igjen med et inntrykk av at vi tar avstand fra vår egen undersøkelse. Det gjør vi selvsagt ikke.Vi tror fortsatt at folk flest tar feil av en taus majoritet av moderate muslimske nordmenn. Som vi sa i rapporten, hviler derfor et stort ansvar på mediene, på muslimer med stor synlighet i offentligheten, og på enkeltborgere i hverdagen, både muslimer og ikke-muslimer.Liker ikke resultatet.
Kritikk er kommet fra to hold. Noen liker ikke resultatene av politiske grunner. Azmeh Rasmussen sier: "Det er klart at det finnes fordommer (men) jeg er redd for at undersøkelsen skal stoppe eventuelle politiske tiltak for å få til integrering". Med andre ord kan tallene være riktige, men å publisere dem vil hindre den politikk hun ønsker.Andre mener metodene er for dårlige til å trekke noen konklusjoner som helst. Dette er Anne Britt Djuves kritikk (Aftenposten 8. november), som ikke retter seg direkte mot vår meningsmåling av nordmenn flest, men mot meningsmålingen om "Muslimske meninger" fra i fjor.Selvsagt er det alltid tvil om meningsmålinger er representative. Siden det (gudskjelov!) ikke finnes noe "muslimregister", er det nødvendigvis vanskelig å måle meningene kun hos den muslimske delen av befolkningen.Kan ikke avfeies.
Gallup fant i sin telefondatabase 25 000 personer med "typisk muslimske" navn og ringte et tilfeldig utvalg av dem. De nådde frem til 1806 personer, hvorav 623 takket ja til å bli med på undersøkelsen. Av dem viste 495 seg å være muslimer.Det er uredelig av Djuve å sammenstille denne fremgangsmåten med TV2s innringnings-"undersøkelser". Gallups studium er det beste forsøket så langt på å måle muslimske nordmenns holdninger, og tallene kan ikke bare avfeies. Men vi ser frem til at kritikerne utfører en bedre måling som kan bekrefte eller avkrefte funnene.En pussig bekymring.
Noen har bekymret seg for at unge muslimer er overrepresentert i utvalget, og at målingen derfor heller i mer moderat retning enn hva virkeligheten er. Det er en pussig bekymring i og med at yngre respondenter var en tanke mindre moderate enn de eldre.Andre tviler på at svarene betyr det vi tror. Azmeh Rasmussen tror at muslimer og ikke-muslimer forstår spørsmålene forskjellig. Det er mulig, men når hun spekulerer i at de 93 prosent som ønsker mer integrering, egentlig mener noe hun kaller "økonomisk integrering", må hun ha glemt spørsmålets ordlyd: "Synes du at innvandrere og nordmenn bør leve mer sammen (integreres mer) enn i dag?"Politisk korrekte svar.
Derimot kan det være at folk gir politiske korrekte svar. Det kan vi aldri utelukke, men dette er jo et problem med meningsmålinger generelt, og ikke denne spesielt. Ikke overbevisende kritikk til tross: Bare én ting vil til syvende og sist vise om vi har rett i at mange som ser seg selv som muslimer, samtidig er for et politisk liberalt samfunn og mot fundamentalisme. Religiøse ledere representerer knapt disse muslimene, og de tar selv sjelden ordet - eller kommer til orde - på egen hånd. I kampen mot ufrihet og undertrykkelse i religionens navn, er ingenting viktigere enn at denne majoriteten blir mindre taus.Det beste beviset for vårt syn vil være at flere muslimske nordmenn fremmer politisk liberale verdier.Les også
Siste fra seksjon
-
Til ære for norske jøder
Forslag. Norske jøder bør få en plass i Oslo. Men ikke slik Jan Erik Vold og Jahn Otto Johansen tenker den.
10 februar 2012 20:41

Kommentarer