Nord-Europas viktigste museum
AV: jens a. riisnæs
Et nytt Viking-museum. I forbindelse med diskusjonen om Vikingskipenes skjebne vil jeg gjerne anføre følgende:
Det vil være for dumt om ikke muligheten nå benyttes til å skaffe det utpinte Oslo indre øst noe som definitivt er i verdensklasse, og som i motsetning til den vellykkede operaen vil være der – i verdensklassen – i uoverskuelig fremtid.
Storslagne skip.
Det er ett poeng som ikke er dratt frem, nemlig at ved siden av St. Petersburgs Eremitasjen, så er Vikingskip-museet – selv uten de komplementære kunstgjenstandene i Oldsakssamlingen – Nord-Europas viktigste museum. Danskenes vikingmuseum i Roskilde er flott, men mangler de storslagne skipene. Gjenstandene i svenskenes Wasa-museum er enestående i sin velbevarthet, men representerer ikke en historisk epoke, langt mindre et så fascinerende fenomen som vikingtiden, som duoen Gokstad/Oseberg gjør. Tyskernes nye museum i Kalkriese (Teutoburger Wald), er Nord-Europas viktigste nye museum, men kan ellers ikke konkurrere med vikingskipene.
Dette har jo ikke direkte relevans til beliggenheten.
Men, 1: Siden den vakre museumsbygningen til Arneberg forlengst er blitt altfor liten, 2: Når det håpløse i den fysiske splittelsen mellom sammenhørende museumsgjenstander på Bygdøy og på Tullinløkka etterhvert går opp for politikerne, og 3: Bjørvika nedenfor Bispegården på praktisk talt alle måter vil være en suveren beliggenhet for et skreddersydd museum, kan ikke Regjeringen (Tora Aasland – som jo er en klok dame!) gjøre annet enn å gi sin tilslutning til de vedtakene som alt er fattet i saken.
Arkitekter i kø.
Alle verdens topparkitekter vil stå i kø for å bli med i konkurransen om å tegne Skandinavias viktigste museum, det som – logisk – vil bli Norges viktigste internasjonale kulturseverdighet.
Og sammen med Operaen, Deichmanske, og et flott Munch-museum vil da Oslo endelig få kompensert for den forsmedelige skjebnen å ha vært den eneste hovedstaden i et OECD-land der den ene halvparten av hovedstadens sentrum i flere tiår lignet på en krysning av en fattigbydel i den tredje verden og en østeuropeisk by før jernteppets fall.
Les også
Siste fra seksjon
-
Til ære for norske jøder
Forslag. Norske jøder bør få en plass i Oslo. Men ikke slik Jan Erik Vold og Jahn Otto Johansen tenker den.
10 februar 2012 20:41

Kommentarer