Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Trenger ikke egne karakterer

Ingen fare. Norskfaget står ikke i fare for å miste «en vegg», som Helga Hjetland og Jens Kihl uttrykker det i Aftenposten 22. juni, selv om vi fjerner sidemålsstilen. Nynorsken er, og skal fortsatt være, en viktig del av norskfaget. Vi skal fortsette med språkhistorie der vi legger vekt på både Knud Knudsen og Ivar Aasen, vi skal fortsette å dra linjer fra norrønt til nynorsk og vi skal fortsette å lese mye god litteratur på nynorsk.

Det norskfaglige innholdet skal ikke endres. Det eneste jeg vil ha bort, er egen karakter i sidemålet. Sidemålet skal fremdeles være en del av norskfaget, men vi trenger ikke egne karakterer på de ulike delene i faget. De fleste andre fag har én samlekarakter på hele faget.

Sliter fra før.

Middels og under middels elever, som i dag er i flertall i den videregående skolen, sliter i utgangspunktet med å uttrykke seg på hovedmålet sitt. Og det forverrer skolesituasjonen deres at de i tillegg må kunne uttrykke seg på en målform som ligger enda lengre unna talespråket deres. Et av hovedargumentene for å innføre sidemålsstilen var nettopp at elever skulle få lov til å bruke et skriftspråk som lå nært opp til talemålet. Det blir da helt mot den opprinnelige hensikt når elever blir tvunget til å skrive på begge målformer.

Motiverer ikke.

Det å plage tusenvis av elever med opplæring i sidemål, i en periode hvor veldig mange dessuten er skoletrøtte og sliter med å fullføre videregående skole, gjør dem ikke mer motiverte for skolen.

Jeg har selv vært sensor til skriftlig eksamen flere ganger og har sett hvor mange som får karakteren 2 i sitt eget morsmål! Hvis karakteren i sidemålet falt bort, ville vi få mer tid til å øve på hovedmålet og resultatene ville trolig bli bedre, noe som igjen ville påvirke elevenes skolemotivasjon.

Tidlig nynorskhat.

Når Noregs Mållag foreslår skriftlig sidemålsopplæring allerede i barneskolen, vil nynorskhatet som de erkjenner eksisterer i ungdomsskolen, komme mye før, og mange barn vil dette av skolelasset mye tidligere. For meg er dette et helt absurd forslag!

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer