Utskrift er sponset av InkClub InkClub

EU-ambassadør med falske premisser

Jon Wessel-Aas

FOTO: privat

I Aftenposten torsdag står EU-kommisjonens ambassadør i Norge frem med advarsler om politiske konsekvenser dersom Norge benytter sin lovlige reservasjonsrett etter EØS-avtalen overfor EUs datalagringsdirektiv. Han unnlater å nevne at grunnlaget for direktivet er i ferd med å sprekke innad i EU.

Utsatt

For det første vet vi fra lekkede arbeidsdokumenter at den evalueringen av direktivet som EU-kommisjonen skulle ha publisert i september, ikke kan dokumentere de ønskede kriminalitetsbekjempende effekter. Publiseringen har derfor allerede blitt utsatt en gang (til desember) og ble nylig ytterligere utsatt til mars 2011.

Politisk motstand

For det andre vet vi at det er stor politisk motstand i flere EU-land. I Romania kan direktivet ikke innføres, etter at høyesterett der har kjent hele direktivet menneskerettsstridig.

I Tyskland ble implementeringen av direktivet kjent ugyldig, som stridende mot tysk grunnlov – alle lagrede opplysninger om borgerens kommunikasjon ble beordret slettet umiddelbart. Premissene fra høyesterett vil gjøre implementering i Tyskland umulig i praksis.

For det tredje har nettopp Tysklands justisminister nylig tatt til orde for at direktivet bør avskaffes, eventuelt gjøres frivillig – eller erstattes av mer målrettede løsninger, som midlertidig frysing av borgerens kommunikasjonsdata i bestemte, kritiske situasjoner. At EU vil reagere mot Norge under disse omstendighetene, når ikke engang stormakten Tyskland har innført, og neppe vil innføre, dagens direktiv, er lite sannsynlig. I Norge som i Europa ellers har samtlige datatilsyn, uavhengige jurister og teknologisk ekspertise slaktet direktivet som menneskerettsstridig og som et teknologisk makkverk.

Uansvarlig

Dersom Regjeringen forsøker å presse dette gjennom nå, på denne bakgrunn og endog før EUs evaluering i mars 2011, er det særdeles uansvarlig.

Nylig avdekkede saker som amerikansk overvåking i Norge, NAVs ukontrollerte tilgang til våre kommunikasjonsdata og sviktende datasikkerhet i Regjeringens egne systemer, illustrerer dessuten at det er mye som må ryddes opp i her i landet, før man innfører et masseovervåkningstiltak som datalagringsdirektivet.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer