Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Nicolas Sarkozy er for anledningen døpt Astérix. Han er kanskje liten av vekst, men verdensberømt nettopp for å være smart og kunne få gallerne ut av de verste kniper.

    FOTO: AFP PHOTO / ERIC FEFERBERG

Babar mot Astérix

Kallenavnene hagler i den franske presidentvalgkampen. Det er tydeligvis kjærkomment å avlede fra ellers dystre fremtidsperspektiver.

Det aller kjæreste barnet er sosialisten Francois Hollande, som foreløpig leder klart og ser ut til å være den eneste som kan slå Nicolas Sarkozy i mai neste år. Fra før av ble han kalt ”karamellpuddingen”. Men etter en kraftig slankekur passer ikke det så godt lenger. Dermed ble det Babar. Det passer bedre, særlig siden tenorene i sosialistpartiet alltid har vært kalt elefanter. Kongen av elefantene. Det var utdanningsminister Luc Chatel som fant på det. Det er ganske utspekulert. Ved å gjøre Hollande til en eventyrfigur ville Chatel vise at sosialistenes kandidat mangler lederegenskaper og ikke vil fungere som statssjef. I motsetning til sittende president Nicolas Sarkozy, for anledningen døpt Astérix. Han er kanskje liten av vekst, men verdensberømt nettopp for å være smart og kunne få gallerne ut av de verste kniper. Som om det ikke var nok fikk Chatel følge av den ytre venstresidens kandidat. Han er enig i at Hollande, i beste fall ”kaptein på en pedalbåt”, ikke vil klare å styre Frankrike gjennom stormen.

Fra før av ble han kalt ”karamellpuddingen”. Men etter en kraftig slankekur passer ikke det så godt lenger.

Truende horisont

Og horisonten er truende for både Frankrike, som for resten av Europa. Det gikk en støkk gjennom alle i forrige uke, da kredittvurderingsbyrået Standard & Poor’s degraderte landets tredobbelte A. Heldigvis viste det seg at det var en feil, som nå etterforskes. Men skaden var gjort. Det er nok bare et tidsspørsmål før det skjer, og krisen i eurosonen har grepet rett inn i presidentvalget.

Sarkozys tilhengere bruker nå hans erfaring, mot, initiativ, energi og gode tone med tyske Angela Merkel for alt det er verdt. Han har allerede klatret litt opp igjen på meningsmålingene, selv om Hollande ennå har et klart forsprang. Så langt har han vunnet på å fremstå som ”normal”, i motsetning til hyperaktive Sarkozy. Men hvis krisen blir enda verre, eller Frankrikes økonomi blir degradert, er det neppe riktig taktikk. Franskmennene lider under krisen, og mye tyder på at den blir det dominerende temaet i tiden frem til mai neste år. Høyresiden trekker stadig frem Hollandes manglende erfaring. Han har vært partileder i 10 år, medlem av parlamentet og president i regionen Corrèze i en årrekke. Men aldri statsråd.

Kan si nei

”Herr piruett” er nok et kallenavn på Hollande. Han oppfattes som for vek. De grønne ga ham nylig en sjanse til å vise litt muskler, i forhandlingene om en valgavtale. Eva Jolys parti var ute etter vinnbare valgkretser ved parlamentsvalget, og sosialistene var ute etter en viss grønn profil. Diskusjonene ble tøffe, særlig med hensyn til kjernekraft. Til slutt måtte De grønne gi seg. Hollande vil redusere andelen av kjernekraft i strømforsyningen, men ikke avskaffe den.

Partene ble enige om å utsette diskusjonen – en seier for Hollande. Det var viktig for ham å bevise at han ikke alltid er en snill Babar. Men det er ennå langt igjen til mål. Le Pens datter Marine har allerede måttet redusere valgkampen til et minimum. Hun har brukt for mye penger. Eva Joly har også et trangt budsjett. Det er tøft for alle, og absolutt ikke en tid for tegneserier og eventyr.

 

 

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Mest lest meninger

En skitten folkeaksjon

Bør fremlegge skikkelig dokumentasjon for påstandene

Mest kommentert siste døgn

Siste kommentarer

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer