Mest delt
Du sløser bort tre kvarter av arbeidsdagen
Det enkle hytteliv
Alt du sier og gjør, kan og vil bli brukt mot deg. Av Facebook.
Sammen, men skilt
Djupedals folk henger ut varslere
DOBBELTMORAL. Regjeringen som vil lovbeskytte varslere, kan begynne med å rydde i egne rekker. I Kunnskapsdepartementet velger man å henge ut kritikerne i stedet for å ta debatten.
Kommentar
AV:
arnhild
skre
Publisert:
Oppdatert:
DET SÅ USKYLDIG UT i manuskriptet, men ble oppfattet som skjulte trusler. Hendelsen på en årskonferanse for høyere utdanning i april vitner om to uheldige forhold: Et svært lukket debattklima og lav kvalitet i ledelsen av landets utdanningspolitikk.Universitets- og høyskoleutdannedes hovedorganisasjon (Unio) inviterte i april statssekretær Åge Rosnes til å holde politisk innledning. Hans emne var tilstanden etter de store utdanningsreformene. I salen ventet de på politiske signaler. Slikt kom ikke.Denne vinteren og våren har mediene nesten hver uke hatt kritisk stoff om studenters arbeidsinnsats, om lærere som ikke får holdt seg faglig oppdatert, om finansieringssystemer som belønner kvantitet i stedet for kvalitet og mye mer. Påstandene stammer fra evalueringer av undervisningsreformene, men mest debatt skapte rapporten om realfagene som professor Kai A. Olsen har skrevet for tankesmia Civita. Politisk ledelse i Kunnskapsdepartementet har knapt kommentert noe av dette.
alvorlig dersom det er riktig. Det er minst like alvorlig dersom det er misvisende."Etterpå sneiet Rosnes innom påstandene om lav studentinnsats før han presenterte vyer for et inkluderende undervisningssystem fra barnehagen og opp. Men hva mente han med "alvorlig"? Med "misvisende"? Var dette klønete sagt, påstander om fusk med fakta eller en dårlig skjult advarsel til kritikerne om å tie stille? Hvemmente han, ble det spurt. Statssekretæren var gått, men ifølge fagbladet Forskerforum og flere av de tilstedeværende, svarte avdelingsdirektør Kari Østvedt i departementets universitets- og høgskoleavdeling at Rosnes siktet til professor Kai A. Olsen. Rosnes bekreftet dette overfor Forskerforum og utdypet at det er "alvorlig" hvis "folk viser til rapporter og forskning som ikke stemmer".
Tar mannen.
Ifølge departementets nettsider benyttet statssekretæren heller ikke Unios årskonferanse til å sette disse høyaktuelle ballene i spill. I stedet valgte Rosnes å ta mannen. Øystein Djupedals statssekretær snakket om "kampen om virkelighetsbeskrivelsen", og så kom det:"Universitets- og høyskoleansatte gir selv en lite flatterende skildring av egne og kollegers holdninger og av studentenes manglende kunnskaper. Det eralvorlig dersom det er riktig. Det er minst like alvorlig dersom det er misvisende."Etterpå sneiet Rosnes innom påstandene om lav studentinnsats før han presenterte vyer for et inkluderende undervisningssystem fra barnehagen og opp. Men hva mente han med "alvorlig"? Med "misvisende"? Var dette klønete sagt, påstander om fusk med fakta eller en dårlig skjult advarsel til kritikerne om å tie stille? Hvemmente han, ble det spurt. Statssekretæren var gått, men ifølge fagbladet Forskerforum og flere av de tilstedeværende, svarte avdelingsdirektør Kari Østvedt i departementets universitets- og høgskoleavdeling at Rosnes siktet til professor Kai A. Olsen. Rosnes bekreftet dette overfor Forskerforum og utdypet at det er "alvorlig" hvis "folk viser til rapporter og forskning som ikke stemmer".
Et svakhetstegn.
"Det var svært uheldig å trekke fram personnavn på en slik måte," sier Forskerforbundets leder Kolbjørn Hagen."Det var en advarsel mot Olsens måte å føre debatt på," sier Unios leder Anders Folkestad. Begge undrer seg over at departementene ikke har argumentert åpent og tatt Olsens påstander opp til offentlig debatt. I stedet synes departementets ledelse å mene at ethvert ordskifte om tilstanden i høyere utdanning må vente til den store reformevalueringen er fullført i slutten av 2007.Mens de venter, trår altså vår utdanningspolitiske toppledelse vannet ved å henge ut kritikere og angripe deres personlige troverdighet. Ikke ulikt den oppførselen Regjeringen vil til livs når den foreslår å gi varslerne andre steder i arbeidslivet bedre lovbeskyttelse.Statssekretæren avsluttet sin tale med å mane til kvalitetsarbeid ved lærestedene. Det er på tide å etterlyse kvalitetsheving i toppen av Kunnskapsdepartementet også.Siste fra seksjon
-
Alt du sier og gjør, kan og vil bli brukt mot deg. Av Facebook.
Begrepet «What happens in Vegas, stays in Vegas» gjelder på ingen måte for Facebook, skriver Even Teimansen.
26 mai 2012 08:32
Mest lest meninger
En skitten folkeaksjon
Bør fremlegge skikkelig dokumentasjon for påstandene



Kommentarer