Mest delt
- Det er vanskelig å være etnisk norsk her
- Hvorfor forteller ikke mediene hva en ikke-vestlig innvandrer koster?
Tirsdag tok Odin (12) eksamen i 10.-klassematte
- Gi oss et sted der vi kan sove
-
Fem år for de store prosjektene burde være mer enn nok, skriver Moe Gustavsen.
Fem år bør være nok
Er det nødvendig at planleggingen av en ny vei tar ti år?
AV: terje moe gustavsen vegdirektør
Veier, baner, flyplasser og havner er avgjørende for samfunnsutviklingen.
Forandringer - både ny infrastruktur og ombygginger, gir endringer med varig karakter. Derfor er det riktig og viktig at planleggingen skal skje skikkelig, grundig og med bred medinnflytelse. Det er svært viktig at diskusjonen skjer før spaden settes i jorden. Men - er det nødvendig at planleggingen av en ny vei tar ti år eller i verste fall enda lengre tid?
Selvsagt ikke. Det er all grunn til å få tiden ned. Fem år for de store prosjektene burde være mer enn nok. Med enda mer satsing på vei og bane, er det avgjørende at planleggingstiden kan forkortes slik at planene skal resultere i mer vei og bane.
Fordi nye veier eller baner betyr så mye for samfunnet og for folk flest, er det selvsagt viktig at det skal være skikkelig delaktighet. Kommunene har ansvar for helheten innenfor sitt område og fylkeskommunene har det regionale utviklingsansvaret. Også andre statlige virksomheter skal ha påvirkning.
Men samtidig ligger et dilemma i at kommuner og statlige virksomheter har avgjørende myndighet - i alle fall til å stoppe eller i betydelig grad forsinke, vei- eller baneprosjekter uten at de har noe vesentlig ansvar for konsekvensene praktisk eller økonomisk.
Dersom kommunene ikke fatter planvedtak, kan staten fatte vedtak om bruk av statlig plan. I løpet av de siste 25 årene er statlig plan benyttet fem ganger i veispørsmål. Vanligere er innsigelser mot planer, som oftest fra en statlig myndighet. Dersom innsigelsen ikke løses lokalt, må saken fremmes for Miljøverndepartementet. Dette skjer to-tre ganger årlig for store veiprosjekter, og saksbehandlingstiden er ofte lang.
Selv med flere eksempler på lang planleggingstid, mange innsigelser og flere omkamper, går de fleste kommunale prosesser og samhandling med andre myndigheter veldig ofte bra. Da er planprosessene temmelig effektive, og vi må gå til oss selv for ytterligere forbedringer.
Hva kan vi så gjøre? For det første er det viktig at vi i Statens vegvesen gjør hva vi kan for å bedre effektiviteten og få ned planleggingstiden innenfor dagens system.
Mer helhet
Vi må og skal bli mer effektive. Vi må planlegge mer i helhet, ha sterkere fokus på prioritering av planlegging og sørge for mer effektivitet og hurtighet særlig mellom de ulike planfasene.
Det må legges opp til at andre myndigheter må koordinere sitt arbeid med planer og komme tidligere inn i planprosessene for å ta hensyn til andre tidlig, og man kan unngå å tape tid. Det bør absolutt være aktuelt å diskutere om det skal settes tidsfrister for ulike myndigheters behandling.
Vi må vurdere å bruke et statlig planregime i enkelte viktige nasjonale prosjekter. Det vil naturlig nok ligge en utfordring i å peke på hvilke prosjekter som er aktuelle for et statlig planregime. Et slikt regime må også innrettes slik at det er rom for kommunenes og andre myndigheters medvirkning og påvirkning, men uten unødig tidsbruk og omkamper.
Oppgaven er å finne svaret på disse gode spørsmålene. Det er ikke helt enkelt. Men det er helt nødvendig for å kunne redusere planleggingstiden, slik at vi kan fortsette å utvikle gode vei- og baneløsninger i Norge.
Les også:
Kommentarer
Siste fra seksjon
-
Rune Øygards dype fall
Må i fengsel. Juryens kjennelse er uansett en katastrofe for Rune Øygard.
22 mai 2013 17:01
Flere bilder
Terje Moe Gustavsen.
Mest lest meninger
Brune, ubrukelige mennesker
Hege Storhaug forsøker å segregere befolkningen i to, en vestlig lønnsom og en ikke-vestlig ulønnsom.
- Hvorfor forteller ikke mediene hva en ikke-vestlig innvandrer koster?
Hver ikke-vestlige innvandrer koster Norge rundt 4,1 millioner kroner i snitt i livsløpet, skriver Finansavisen.
Mest kommentert siste døgn