Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Kaotisk dag for EU og Tyrkia

I vår havarerte EUs grunnlov, i juni endte toppmøtet i budsjettkaos, og i går ble det klart for all verden at hva EU har lovet et søkerland, betyr lite - i alle fall om landet er Tyrkia.

MENS TYRKIAS utenriksminister i går satt hjemme i Ankara og ventet på å få slippe til ved forhandlingsbordet i Luxembourg, kranglet 24 EU-utenriksministere med Østerrike om formuleringer i forhandlingsmandatet med Tyrkia.I desember i fjor sa et enstemmig EU-toppmøte at forhandlingene med Tyrkia skulle ta til 3. oktober, dersom Tyrkia hadde oppfylt visse krav. Disse er oppfylt, men i mellomtiden har EU vært rammet av noen politiske stormkast som førte til at grunnloven led skipbrudd.

Tolker et nei.

Rett nok tolkes det folkelige nei til EU-grunnloven i Frankrike og Nederland som en melding om at utvidelsen har gått for fort og er i ferd med å gå for langt. Derfor kan det sies at det ikke er unaturlig at det blir en debatt om utvidelsen i EU. Men det er ikke medlemskap, men forhandlingsstart Tyrkia ble lovet. Det er ikke mer enn vel ett år siden unionen fikk ti nye medlemmer. To til kommer snart og så er det Tyrkia som, om det blir noe av, først er medlem om ti, kanskje 20 år. Men tyrkisk medlemskap er mer enn de tidligere utvidelsene av EU.

Brobygging.

Dette vil være en bro over til den muslimske verden. Men lederne i EU - ikke minst det britiske formannskapet - klarer ikke å få dette overordnede budskapet til å fenge, ikke engang blant utenriksministerne i sin egen klubb. Det vi har vært vitne til i Luxembourg det siste døgnet er politisk smågnagervirksomhet. Tyrkia føler seg med rette dårlig behandlet av EU. Selv om forhandlingene hadde åpnet i rett tid klokken 17 i går ettermiddag, ville det være med dårlig smak i munnen at tyrkerne satte seg til bordet. De vet at det er flertall i EUs befolkninger mot deres medlemskap. De vet at de er blitt et symbol på at EU er i ferd med å favne for bredt. Men alt dette burde EUs ledere sett før toppmøtet i desember sa ja til forhandlingsstart 3. oktober.Resultatet av dårlig politisk håndverk fra EU-landenes ledere skapte i går "en skammens dag for EU", slik en EU-diplomat oppsummerte det.Men verre er det at virkningen av EUs rot er økt frustrasjon blant dem som vil modernisering og demokratisering i Tyrkia. De føler seg sveket av EU. Og stiller dermed svekket i kampen mot ekstreme krefter innenfor islam.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Mest lest meninger

En skitten folkeaksjon

Bør fremlegge skikkelig dokumentasjon for påstandene

Mest kommentert siste døgn

Siste kommentarer

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer