Norsk for nordmenn
Akkurat nå er det én ting norske platekjøpere vil ha: Trygghet.
Kommentar
AV: robert hoftun gjestad
Publisert:
Oppdatert:
ANNERLEDESLANDET fornekter seg ikke. Mens resten av musikkverdenen var i fritt fall i fjor, gikk det norske platemarkedet opp med tre prosent. Årsaken? Salget av norsk musikk, og spesielt spellemannen Odd Nordstoga og Bjørn Eidsvåg.Fjoråret var historiens nest beste for norsk musikk, med en markedsandel på 25 prosent. Bare i OL-året 1994 var vi mer patriotiske, da det var typisk norsk å være god. Akkurat nå er ordtaket lett omskrevet: Det er typisk norsk å selge plater.
Vi vil ha norsk.
Akkurat hvor mange eksemplarer som faktisk er solgt siden forrige mandag, er det for tidlig å ha en oversikt over, men dagens offisielle VG-liste over solgte album forteller sitt tydelige språk: Madrugada, Jim Stärk og Espen Lind på én, to og tre.Til sammen er de mektig overlegne. EMI har allerede sendt ut over 40 000 eksemplarer av Madrugadas fjerde album "The Deep End", mens Sonet/Universal har fraktet ut 29 000 av Jim Stärks tredje album "Jim Stärk" og 22 000 av Espen Linds fjerde album "April".Fellesnevneren for de tre er at utgivelsene kommer fra etablerte artister som folket kjenner. Det er som med lutefisken før jul, fansen vet hva de får, og skal absolutt ikke gå glipp av det, uansett kvalitet.Trygt og godt.
Dermed er vi tilbake i annerledeslandet. Der for eksempel det engelske publikum kaster seg over siste NME-hype og det amerikanske griper om stadig nye og ukjente rappere, holder nordmannen seg til det trygge.Det kommer nok også Sissy Wish til å merke i neste uke, når hennes andre album kommer. Fjorårets debut var tidenes mest roste med et tosifret antall seksere, men stoppet på 10 000 solgte. Oppfølgeren "Tuning In" får nok lavere anmelderscore, men kommer til å selge mer. Sånn er det. Nykommere får værsågod å vente litt.Siste fra seksjon
-
Alt du sier og gjør, kan og vil bli brukt mot deg. Av Facebook.
Begrepet «What happens in Vegas, stays in Vegas» gjelder på ingen måte for Facebook, skriver Even Teimansen.
26 mai 2012 08:32
Mest lest meninger
En skitten folkeaksjon
Bør fremlegge skikkelig dokumentasjon for påstandene



Kommentarer