Mest delt
Du sløser bort tre kvarter av arbeidsdagen
Det enkle hytteliv
Alt du sier og gjør, kan og vil bli brukt mot deg. Av Facebook.
Sammen, men skilt
-
Minoritetsspråklige barn trenger flere år på å lære norsk, mener vår kommentator. I Madamløkken barnehage brukes små språkgrupper for å utvikle norskferdighetene. Pedagogisk leder Hilde Lied Kacan forteller eventyr til Salman Roble Tahir (t.v.), Jashwini Vajeeston, Lina Kuqyku og Rahool Alizadah.FOTO: Rolf Øhman
Språklig utfordring
Bør barna kunne norsk før skolealder?
JA, ER DET UMIDDELBARE svaret på mitt spørsmål. Men kanskje det er ønsketenkning og urealistisk å tro at minoritetsspråklige barn skal klare å lære seg tilfredsstillende norsk i løpet av en fire års tid.
Aften skrev forrige uke at syv av ti minoritetsspråklige førsteklassinger trenger særskilt norskopplæring. Og at selv om barna er født og oppvokst i Norge og har gått i barnehage, klarer de ikke å følge norskundervisningen når de har begynt på skolen.
At så mange snakker så dårlig norsk at de trenger spesielt tilrettelagt undervisning, er i grunnen ikke så veldig skremmende eller overraskende.
Helt siden 1980-90-tallet har det pågått en debatt om hvor viktig morsmålet er for å kunne lære seg et annet språk. De aller fleste mener vel etterhvert at det er en forutsetning for å lære et annet språk å kunne morsmålet sitt skikkelig.
Litt vel ivrig
Skolebyråd Torger Ødegaard (H) er en ivrig og entusiastisk kar. Han tror på det han driver med, men av og til blir kanskje iveren litt for sterk og realismen forsvinner. Nå vil han innføre mer struktur i språkarbeidet i barnehagene og kartlegge alle Oslo-barnehagebarns språklige ferdigheter. Ja, de minoritetsspråklige barnehagebarna, selvsagt. Alle regner vel med at de etnisk norske er gode nok i norsk, skjønt det er ikke så sikkert. Men det skal vi la ligge i denne sammenhengen.
Strenge krav
Det høres fint ut med en slik kartlegging som i alle fall kan gi oss et svar på tingenes tilstand. Men vil det gjøre barnehagepersonalet bedre i stand til å lære barna norsk? Kommer foreldrene til å snakke mer norsk hjemme enn tilfellet er i dag? Neppe.
Dessuten må det nok ansettes flere kvalifiserte folk i barnehagene som på pedagogisk vis kan lære barna det norske språket. I dag er det for mange ansatte i barnehagene som ikke snakker godt nok norsk, og da er vi like langt. Kan det være en idé å stille strenge språkkrav til dem som ansettes?
Ikke skole
Det er en kinkig balansegang mellom ren skole og barnehage, mellom lek, læring og tradisjonell undervisning. Vi må ikke innføre skole i barnehagen. Det kan være at vi må leve med at mange barn ikke behersker norsk godt nok når de begynner på skolen i seksårsalderen. Skolen får organisere undervisningen deretter. Noen synes å glemme hva internasjonal forskning (det er ikke gjort noen i Norge) viser, nemlig at fremmedspråklige barn trenger over seks år på å komme opp på samme språklige nivå som «innfødte».
Siste fra seksjon
-
Alt du sier og gjør, kan og vil bli brukt mot deg. Av Facebook.
Begrepet «What happens in Vegas, stays in Vegas» gjelder på ingen måte for Facebook, skriver Even Teimansen.
26 mai 2012 08:32
Mest lest meninger
En skitten folkeaksjon
Bør fremlegge skikkelig dokumentasjon for påstandene



Kommentarer