Mest delt
Du sløser bort tre kvarter av arbeidsdagen
Det enkle hytteliv
Alt du sier og gjør, kan og vil bli brukt mot deg. Av Facebook.
Sammen, men skilt
UFO-ene er snart historie
I sommer er det 60 år siden noen så en "flyvende tallerken" for første gang. Det skjedde rett før den mest betydningsfulle UFO-hendelsen i historien: Roswell.
Kommentar
AV:
ingrid
brekke
Publisert:
Oppdatert:
Flyveren Kenneth Arnold så en rekke merkelige objekter under en flytur i staten Washington. Gjenstandene var flate, og fløy med samme bevegelsesmønster som hvis man kaster en tallerken bortover en vannflate. Arnolds historie ble raskt plukket opp av pressen, skriver BBC.
Konspirasjon.
Men virkelig fart i sakene ble det ikke før to uker senere, 8. juli, da besetningen ved en militær flystasjon fortalte at de hadde plukket opp en "flyvende tallerken". Like etterpå forandret de uttalelsen til å handle om en værballong. Det ble starten på en av historiens største konspirasjonsteorier, om hvordan amerikanske myndigheter skjulte besøket fra verdensrommet. Og ikke bare skjulte de det, men de arrangerte en dekkoperasjon uten sidestykke for å holde hemmelig at de obduserte grå utenomjordiske skapninger og klonet teknologi fra verdensrommet. UFO-observasjoner har siden gått i bølger, både i USA og andre land, og da det amerikanske forsvarsdepartementet friga sine egne undersøkelser om fenomenet i fjor, hadde de samlet over 10 000 øyenvitneskildringer. Men seriøse vitenskapsmenn har i liten grad utforsket slike observasjoner, og mangelen på naturlige forklaringer kan ha bidratt til å øke troen på at det er små grønne menn i romskip som kommer flyvende inn. Også i Norge har vi nettopp hørt vitenskapsmenn forklare at det ikke var helt stuerent å forske på lysfenomenet i Hessdalen - og først nå har vi fått begynnelsen på en forklaring på hva lyskulene egentlig er. Det er en blandet forsamling som har interessert seg for UFOer, skeptikere og troende, de som er mest interessert i å finne ut hva et uforklarlig fenomen egentlig er, og de som er mest interessert i å tro at vi får besøk fra andre planeter. Antall observasjoner er sunket drastisk de siste årene - og mange har forsøkt å forklare hvorfor.Terrorangst?
Noen mener UFO-mangelen skyldes at de utenomjordiske skremmes av all vår aktivitet i det elektromagnetiske spekteret, andre at redselen for klimakrise og terrorisme tar oppmerksomheten vår. Eller kanskje folk gikk lei av UFO-hysteriet? Overnaturlige fenomener som den gode gamle sjøormen i Loch Ness blir også ytterst sjeldent observert nå til dags. Også spøkelser har dårlige tider. Det kan skyldes den utstrakte bruken av mobiltelefoner, som forstyrrer dem - eller kanskje er det rett og slett slik at vi har det så travelt på Internett at vi sjelden vaser rundt i gamle hus, mørke skoger eller betrakter nattehimmelen?For et par år siden måtte The British Flying Saucer Bureau legge ned etter over femti år. Grunnleggeren Denis Plunkett benyttet anledningen til å si til The Guardian at han selv fortsatt har et entusiastisk forhold til flyvende tallerkener: "Men problemet er at vi er inne i en lang tørketid. Det er ikke nok observasjoner. Det er ikke som å være filatelist. Det er alltid noe nytt å si om frimerker."Populærkultur
. Men om observasjonene blir færre og noen kanskje heller satser på frimerkesamlingen, lever fortsatt UFO-fortellinger videre i populærkulturen, som i TV-serien "X-Files" eller Stephen Spielbergs "Taken". Og i ungdomsserier som "Roswell" eller Supermann-serien "Smallville", som sendes på TVNorge, er premisset at det har kommet utenomjordinger hit, og de lever midt iblant oss. Så sent som i år er det også utgitt nye bøker om Roswell-mysteriet. Gode konspirasjonsteorier dør aldri helt.Siste fra seksjon
-
Alt du sier og gjør, kan og vil bli brukt mot deg. Av Facebook.
Begrepet «What happens in Vegas, stays in Vegas» gjelder på ingen måte for Facebook, skriver Even Teimansen.
26 mai 2012 08:32
Mest lest meninger
En skitten folkeaksjon
Bør fremlegge skikkelig dokumentasjon for påstandene



Kommentarer