Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Vanskelig balansegang

Terror: I dag må politiet i Danmark legge frem nye bevis dersom flere av de arresterte i terrorsaken skal varetektsfengsles. Politikerne vil ha mer overvåking. En tidligere politisjef er dypt uenig.

TIRSDAG sto den danske etterretningstjenesten overfor et dilemma: Handlet den for raskt overfor en gruppe unge mennesker i Odense, kunne viktige bevis gå tapt. På den annen side var etterretningsledelsen så usikker på hvor langt de unge var kommet i planleggingen av en terroraksjon at den valgte å gå til pågripelse. Det var en balansegang mellom det å ha kontroll over situasjonen og det å ha tilstrekkelig bevisstyrke.

Roligere debatt.

Denne avveiningen griper rett inn i debatten som oppsto bare noen minutter etter arrestasjonene. Den ene politikeren etter den andre krevde mer overvåking. Saken var knapt blitt kjent før justisminister Lene Espersen slo fast at dette var den alvorligste terrorsaken til nå i Danmark. Hun varslet mer overvåking til tross for at det bare er tre måneder siden regjeringen fikk igjennom en omfattende "terrorpakke". En rekke andre politikere fulgte i hennes spor. Både Socialdemokratiet og Sosialistisk Folkepartis ledere åpnet for nye tiltak. Et døgn senere kom imidlertid statsminister Anders Fogh Rasmussen hjem fra en utenlandsreise. Han dempet straks den politiske temperaturen ved å avvise endringer i lovgivningen. Det var en indirekte irettesettelse av egen justisminister, men et viktig bidrag til en roligere debatt.

Bestemte dagsorden.

Med unntak av politikernes første utbrudd har debatten omkring terror, unge muslimer og integrasjon denne gangen vært langt mer nyansert og stillferdig enn vanlig i Danmark. Det kommer først og fremst av at en mann raskt fikk bestemme dagsorden. Ingen har bestridt hans faglige tyngde: Hans Jørgen Bonnichsen var operativ leder for Politiets Efterretningstjeneste fra 1997 til mai i år. Straks han slapp til i Jyllands-Posten og Danmarks Radio slo han fast at overvåkingspolitiet har de nødvendige og tilstrekkelige redskapene. Han understreket at en ytterligere utvidelse av terrorlovene ville ha en høy pris, nemlig "dine og mine frihetsrettigheter. Man kan ikke skubbe rettsstaten fra seg." Det vil terroristene tjene på: "Selv om terroristene taper på det ytre plan, vinner de kanskje på det indre. Det er ufattelig viktig for kommende generasjoner at vi ikke kjøpslår nå." Sammen med andre eksperter frykter han at mer overvåking kan føre til flere vilkårlige arrestasjoner og dermed skjerpe klimaet. En økt demonisering av grupper i samfunnet kan i seg selv øke terrorfaren.

Hjemmelaget terror.

Mange eksperter har også pekt på likhetene mellom de arresterte i London nylig og i Odense. En av Danmarks ledende politiske kommentatorer, Erik Meier Carlsen, omtaler de unges planer som "hjemmelaget terror". Han skriver i BT at det kan bli en forferdelig feiltagelse å gjøre "disse hjemmegroede amatørterrorister til representanter for en global islamisme der truer den vestlige verdens beståen". Hans Jørgen Bonnichsen sier at etterretningstjenestene vet at alle terrorangrep ikke er al-Qaidas verk. De planlegges og forsøkes utført av stedets unge, av "homegrowns". Likevel må de være motivert av noe? Her spriker oppfatningene, men synspunktene diskuteres på en ny og mer åpen måte. Det synes å vokse en forståelse for at vi må vite mer om de unge muslimenes vei til terrorisme - at det må mer forskning til.Og heldigvis for danskene - og naboene, Dansk Folkeparti har denne gangen ikke bestemt dagsorden.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Mest lest meninger

En skitten folkeaksjon

Bør fremlegge skikkelig dokumentasjon for påstandene

Mest kommentert siste døgn

Siste kommentarer

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer