Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Jan Grini, lokal LO-leder, hadde timet sitt besøk av LO-sjef Gerd-Liv Valla bra. Men så mye snakk om prosessindustriens fremtid ble det ikke på utsiden av konferansesalen . . .

    FOTO: TONE GEORGSEN

Vekst, Valla, vill vest

Næringskonferansen Vekst i Grenland kjempet en tapper, men akk så håpløs kamp for å hevde seg i konkurransen med mediesirkuset Valla i Grenland.

- Det er industriens fremtid som betyr noe. Vi kan ikke leve av granskningskommisjonen i Yssen-saken.Det var Jan Grini, den kjente lederen for 20 000 fagorganiserte i LO Grenland, som påpekte dette overfor Aftenposten på Quality Hotel & Resort Skjærgården i Langesund i går. Men Grini ante ikke hva han satte i gang da han for flere måneder siden inviterte LO-leder Gerd-Liv Valla til å innlede over temaet "Norsk industri og LO sine krav til videre utvikling av konkurransedyktige rammebetingelser for prosessindustrien."- Jeg har snakket med Gerd-Liv Valla om at det nå er konferansens innhold vi skal konsentrere oss om. Jeg håper også at pressen er opptatt av å skrive om prosessindustrien, sa Grini.

I do-kø.

- Har all uroen i det siste ødelagt for fagbevegelsen i en viktig tid?- Det er i så fall ikke Valla som har ødelagt for LO, men fraksjoner i LO som forsøker å komme i posisjon for å fremheve sin egen fortreffelighet. Men nå må vi snakke om industri og velferd, sa Grini. Mens LO-leder Gerd-Liv Valla i en kaffepause som snarest var innom dametoalettet, forsøkte informasjonsrådgiveren Tommy Skar å gi litt praktisk informasjon til pressekorpset som trengte seg sammen på vegg-til-vegg-teppet utenfor dodøren. Sjelden har man følt seg tåpeligere som journalist.- Valla må bruke minuttene i denne pausen til å forberede seg på innledningen hun skal holde. Intervjuene må vi ta når hun er ferdig 15.20, på vei fra salen og ut til bilen, sa Skar.

Verdens midtpunkt.

Ikke siden Frp-politikeren Terje Søviknes rotet det så fryktelig til for seg på samme hotell for noen år siden, har Langesund i slik grad befunnet seg i det rikspolitiske sentrum. - Jeg er veldig glad for å bli invitert hit til Grenland i dag. Det er kanskje noen i salen som tror at jeg skal snakke om noe annet, men det kommer jeg ikke til å gjøre. Jeg kommer til å snakke om industripolitikk og LOs syn på utviklingen fremover, sa kvinnen som i år ikke skal lede Arbeiderpartiets valgkomité. Valla startet ikke sin fottur fra konferansesalen til bilen klokken 15.20, slik som Skar hadde sagt. Hun ble tålmodig sittende i 20 minutter til, mens Bamble-ordfører Anne M. Blaker holdt sitt foredrag. Først da det ble tillyst gruppearbeid, startet Valla sin canossagang gjennom hotellets korridorer. Et nonfigurativt oljemaleri av Eva Langaas ble skubbet ut av stilling mens pressen, fånyttes, overøste LO-lederen med spørsmål av typen "er det tøft", "begynner det å bli mye, nå", "er det viktig for deg å sitte i sentralstyret". LO-boss Jan Grini, herdet av Union-striden, gjorde tjeneste som bodyguard.- Valla, er forholdet mellom LO og Ap varig svekket?- Nei, ropte Grini med myndig røst.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Mest lest meninger

En skitten folkeaksjon

Bør fremlegge skikkelig dokumentasjon for påstandene

Mest kommentert siste døgn

Siste kommentarer

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer