Mest delt
Skilsmissebarnas skjulte sorg
iGenerasjonen
Mange førskolebarn har psykiske plager
Forbyr salg av barnegrøt
Bokhygge i bokhandelen
KOS. Stadig flere kjøper bøker via Internett. Men det er kanskje ikke akkurat den hyggeligste måten å skaffe seg bøker på.
Kommentar
AV:
svein
johs
ottesen
Publisert:
Oppdatert:
SKAL VI TRO undersøkelser som er foretatt i tre store land - Frankrike, Tyskland og USA - foretrekker folk flest tross alle moderne metoder de gode, gamle bokladene. Rapporter om dette er formidlet av Bokmessen i Frankfurt.
Personlig.
Tyske bokkjøpere - i alle fall de ivrigste blant dem - elsker sin bokhandel og trekkes dit fremfor alt hvis den kan by på et stille og uforstyrret lesested, gjerne utstyrt med kafétilbud og dataterminaler til kundebruk. Bokhandelens konkurransefordeler sammenlignet med internettsalg ligger i en hyggelig atmosfære og tilgangen på personlige råd.I USA, hører vi - ikke overraskende, akkurat - at det er pris- og makelighetshensyn som får folk til å handle bøker på Internett. Men bokkjøpere flest - 68 prosent - sier de foretrekker å handle i butikk. Til glede for bransjen viser undersøkelsene at unge mennesker fremdeles setter pris på bokhandelen.Atmosfære.
En gjennomsnittlig fransk bokkjøper er 46 år og bruker 26 minutter i bokhandelen der hun eller han kjøper 22 bøker i året. De setter pris på råd, men bare et mindretall tar hensyn til dem. Også i Frankrike tiltrekkes bokkjøpere av en hyggelig atmosfære med muligheter til å vandre rundt, lese litt her og der - uten å være nødt til å handle. Hver annen bokkjøper ønsker seg et lesehjørne i bokhandelen, der det også er kaffe å få. Altså en bokkafé.Den nye tilstanden i norsk bokverden der bokprisene i virkeligheten er nær ved å bli sluppet fri, og bokklubbenes prisfordeler er borte, har bokhandelen en besøkelsestid de fremfor alt har utnyttet til å sette prisene ned på lettselgelige bøker og følgelig er havnet i en situasjon der de må selge flere bøker for å få det til å lønne seg å holde åpent.Mindre kommers.
Da, skal vi altså tro undersøkelsene fra fremmed land, bør de tenke mer på å skape en atmosfære mindre kommersiell: færre skrikende plakater, færre bestselgerstabler. Og mer plass og anledning til å studere bøkene, rett og slett rom for mer hygge.Siste fra seksjon
-
Ingen visshetom det mentale
Utilregnelighet. Tror vi psykiaterne kan gi svar de ikke har? Spørsmålet treffer den uro som har preget debatten etter sakkyndigrapporten om Anders Behring Breivik.
10 februar 2012 20:31

Kommentarer