Mest delt
Du sløser bort tre kvarter av arbeidsdagen
Det enkle hytteliv
Alt du sier og gjør, kan og vil bli brukt mot deg. Av Facebook.
Sammen, men skilt
Er konserten nobel?
Hvor mye miljø kunne man reddet for millionene som den lite eksklusive, Alicia Keys-toppede Nobelkonserten i Oslo Spektrum i kveld koster?
Kommentar
AV:
Publisert:
Oppdatert:
- Anmeldelse: Alicia på topp
Dyrt.
Arrangøren vil selvfølgelig aldri si hvor mange millioner det koster, men bedyrer alltid at artistene ikke får betalt for å opptre. Men de får jo betalt reise og opphold, så en del kroner vil det uansett koste. Og det å arrangere show med blant annet Alicia Keys, Annie Lennox, Morten Harket, Juanes, Junoon og programlederne Uma Thurman og Kevin Spacey kan jo ikke gjøres på sparebluss. Det vet NRK og Odd Arvid Strømstad hos Dinamo, som har arrangert dette showet i en årrekke.Artistsamlingen denne gangen er ikke spesielt eksklusiv - toppkvinne Alicia Keys kommer for eksempel tilbake samme sted i mars neste år - men er som vanlig satt sammen av godt etablerte artister fra hele verden for å tilfredsstille de forskjellige kontinenter. At man ikke har lokket til seg flere virkelige storstjerner enn Alicia Keys, er merkelig; vi snakker tross alt om vår tids viktigste sak - miljøet. Mangelen på eksklusivitet trekker klart ned interessen for konserten.Droppet?
Et eksakt tall for utgiftene til Nobelkonserten har vi altså ikke. På samme måte som det er svært vanskelig å si hvor mye det vil koste å redde vår klimatruede jord. Kall gjerne sammenligningen litt søkt, men siden vi alle blir bedt om å skifte ut lyspærer, biler og redusere antall flyreiser - og Al Gore betimelig nok tar flytoget i stedet for limousin (selv om bagasjen ble sendt med bil, ifølge VG) når han ankommer landet - kan det jo være på sin plass å spørre om hvor mye miljø man kunne spart for det selve Nobelkonserten koster?Sannsynligvis er svaret "svært lite", sammenlignet med de enorme tallene knyttet til utslippene i de store industrilandene og den galopperende veksten i utviklingslandene - akkurat slik svaret strengt tatt er for våre lyspærer, bilkjøring og flyreiser. Men er det ikke dét meteorolog Siri Kalvig har lært oss på TV nå, at også de små hverdagslige tingene teller? I så fall burde jo miljøforkjemperen Al Gore be om at selve konserten ikke ble holdt i det hele tatt.Budskapet.
Motargumentet er garantert at en slik konsert igjen vil spre budskapet. Tja. Mitt tips er at blant annet USAs president George W. Bush, Russlands Vladimir Putin og andre mektige statsledere - de som altså sitter med hovednøkkelen til et bedre klima - ikke engang ser på, langt mindre bryr seg om Nobelkonserten. De har jo nok av både indre og ytre problemer å stri med, ting de nok vil prioritere foran Morten Harket.Nei, det positive får være at det ikke er mulig å parkere bilen i området rundt Oslo Spektrum, så de fleste som kommer dit, må reise kollektivt eller gå. Ja, kanskje Al Gore med kone og to barn selv rusler de få hundre meterne fra Grand Hotel og ned? Det er jo de små skritt som hjelper, vet du.Siste fra seksjon
-
Alt du sier og gjør, kan og vil bli brukt mot deg. Av Facebook.
Begrepet «What happens in Vegas, stays in Vegas» gjelder på ingen måte for Facebook, skriver Even Teimansen.
26 mai 2012 08:32
Relaterte bilder
Amerikanske Alicia Keys holdt en intimkonsert for rundt 100 gjester i baren Summit på toppen av SAS-hotellet i Oslo mandag kveld. FOTO: HEIKO JUNGE/SCANPIX
Mest lest meninger
En skitten folkeaksjon
Bør fremlegge skikkelig dokumentasjon for påstandene



Kommentarer