Mest delt
Frp frir til innvandrere
Ærverdig hotell stengt på dagen
Mange førskolebarn har psykiske plager
Fikk narkolepsi av influensavaksine
-
Det er ikke bare kvinner som blir voldtatt. Menn som har opplevd seksuelle overgrep fra kvinner og/eller menn, er fortsatt et tabubelagt tema, skriver Rannveig Svendby.FOTO: ILLUSTRASJONSØRN E. BORGEN
Når kvinner voldtar
Nyere norsk forskning utfordrer tradisjonelle forestillinger om kvinner, menn og seksuelle overgrep.
AV: rannveig svendby
Lenge ville ingen stille de kritiske spørsmålene, men nå er det gjort. Svarene som foreligger er ubehagelige. De synliggjør en kulturell uvilje mot å erkjenne at kvinner forgriper seg seksuelt, og at menn utsettes for seksuelle overgrep av kvinner og menn.
Slike overgrep har trygge vilkår i det norske dagliglivet, for de er belagt med tabu. Skal de utsatte få hjelp må tausheten brytes. Det er ingen grunn til å forlenge ventetiden.
Kvinners overgrep
Masteroppgaven til kriminolog Tone Bremnes rister i grunnmuren til de stereotype ideene om kvinner – og særlig mødre – som grunnleggende gode og omsorgsfulle. Kvinners seksuelle overgrep er ikke «milde» og «ufarlige», slik flere synes å tro, skriver Bremnes, og gir plass til beretningene fra tolv kvinner og menn som har vært utsatt for seksuelle overgrep fra kvinner i barndommen.
Flere har vært nødt til å suge på brystvortene og slikke mødrene sine i underlivet fra to års alder og oppover. «Olav» måtte ligge med moren til han ble fysisk sterk nok til å holde henne unna. «Cecilie» ble voldtatt av moren med skaftet på en trehammer da hun var syv. Moren til «Aina» bandt armene hennes til dørkarmen og slikket henne i skrittet.
Stereotypier om kjønn
I lys av slike beretninger blir det både nødvendig og mulig å ta et oppgjør med fastlåste ideer om kjønn og seksuelle overgrep. «Sannhetene» om kvinner og menn har lenge luktet mugg.
«I tilfeller med kvinnelige overgripere er det fortsatt en ideologi om at mannen er en seksuell initiativtager som burde «anse seg heldig»»
Det må da være åpenbart for enhver som løfter blikket at det er enorme forskjeller innad i gruppen kvinner – og innad i gruppen menn, og at det følgelig blir misvisende å tviholde på en forestilling om at overgrepsutsatte alltid er kvinner, mens det er menn som forvalter overgrepsrollene. Likevel står slike stereotype forestillinger om hvordan kvinner og menn er stadig i veien for en mer nyansert håndtering av overgrepstematikk.
Mannlighet
Forsker Torbjørn Herlof Andersen, som disputerte i desember 2009 med sin doktoravhandling om menn som er utsatt for seksuelle overgrep av menn, beskriver det tradisjonelle synet på mannlighet som et strukturelt overgrep. Menns overgrepserfaringer kolliderer med etablerte forestillinger om mannlighet. Disse er med på å hindre at seksuelt misbruk blir avdekket – og gjør det nesten umulig for overgrepsutsatte menn å søke hjelp, skriver han.
En av mytene overgrepsutsatte menn møter er at en selv blir overgriper av slike erfaringer. Det er interessant at denne myten kun blir påført menn, og ikke overgrepsutsatte kvinner, påpeker forskeren.
I tilfeller med kvinnelige overgripere er det fortsatt en ideologi om at mannen er en seksuell initiativtager som burde «anse seg heldig». Andersen oppfordrer til å forstå overgrepsutsatthet som en menneskelig erfaring.
Mange utsatte menn
Endre Førland, leder for Senter for seksuelt misbrukte menn, viser til et tankevekkende misforhold. På den ene siden står de daglige rapportene i mediene om de som er tatt for oppbevaring av overgrepsmateriale eller misbruk av barn – ofte gutter. På den andre siden blinker spørsmålet: Hvor blir det egentlig av alle guttene det indirekte refereres til i disse sakene?
I løpet av noen år blir de voksne menn, som må forholde seg til sin overgrepshistorikk resten av livet. Det er mange som sliter, og de omgir oss på alle kanter. Likevel finnes det nærmest ingen bevissthet om overgrepsutsatte menn i samfunnet.
Fravær av tiltak
Voldtatte kvinner møter i det minste et informert helsepersonell. Apparatet står klart med et utviklet behandlingstilbud. Litteratur om fenomenet er tilgjengelig på alle bibliotek. Forskning på området har pågått i en årrekke, og sist, men ikke minst – det venter trøst og forståelse.
Menn i samme situasjon møter først og fremst en vegg av kulturell uvilje mot å erkjenne at fenomenet i det hele tatt eksisterer – eller er verdig oppmerksomhet. Menn (og kvinner) som er utsatt for overgrep av kvinner risikerer til alt overmål å bli uthengt og latterliggjort offentlig, særlig om overgrepet skjedde i voksen alder. Det er også et poeng at kvinnelige overgripere hverken får sanksjoner eller behandling så lenge det norske tankesettet utelater deres eksistens.
Det må endringer til, og alle kan bidra i det viktigste tiltaket: Oppgjøret med egne fordommer om kjønn og seksuelle overgrep.
God start i Norge
Noen få har over mange år gjort en ypperlig innsats for å hjelpe overgrepsutsatte menn på ulike måter. Generelt er tiltak og forskning på området i startfasen i Norge, men det har vært en lovende begynnelse.
I slutten av 2008 ble menn som offer for vold og seksuelle overgrep beskrevet i stortingsmelding nr. 8 fra Barne- og likestillingsdepartementet. Kirkens Ressurssenter mot vold og seksuelle overgrep avholdt en internasjonal konferanse om menn og seksuelle overgrep i starten av 2009.
Et samarbeid mellom Forandringsfabrikken, Senter for seksuelt misbrukte menn og Redd Barna, muliggjorde prosjektet der 20 overgrepsutsatte menn fra 16 til 40 år laget informasjonsheftet «Gradert Info», om menn og seksuelle overgrep. Seks menn sto frem med navn og ansikt da heftet ble lansert i 2009.
Nytt nettsted
I «Gradert Info» videreformidler overgrepsutsatte menn sine egne tanker og forslag, til bruk for fagpersoner og andre. De etterlyser blant annet synliggjøring av mannlige overgrepsutsatte for å bryte tabu, og for å få ut nødvendig informasjon til mediene, folk flest og andre utsatte. I lys av dette har Barne- og likestillingsdepartementet gitt midler til å starte et nettsted om menn og seksuelle overgrep. Nettsiden er for tiden under utvikling, og det sitter overgrepsutsatte menn i redaksjonen.
Mitt eget mastergradsprosjekt – om menn som har opplevd seksuelle overgrep fra kvinner og/eller menn – er igangsatt med punktene fra «Gradert Info» som en målsetting. I prosjektet ser jeg nærmere på hva det innebærer for menn når deres livserfaringer bryter med kulturelle forestillinger om mannlighet. Overgrepsutsatte menn deltar i intervjuer frem til sommeren 2010. Responsen så langt viser at seksuelle overgrep fra kvinner og menn er et omfattende problem som berører mange.
Synliggjøring
«Jeg står frem av to grunner», skriver en mann i Gradert Info.
«Fortsatt går jeg litt og gjemmer meg, det skal jeg ikke mer. Den andre grunnen er at mediene og resten av samfunnet ikke vil snakke om dette. Det skal og forandres nå.»
Ja, det skal det.
Siste fra seksjon
-
Den norske døren til Darwin
Eventyr og vitenskap. Peter Christen Asbjørnsen, kjent for sin innsamling av norske eventyr sammen med Jørgen Moe, introduserte også Darwins evolusjonsteori i Norge.
12 februar 2012 16:22

Kommentarer