Mest delt
Du sløser bort tre kvarter av arbeidsdagen
Det enkle hytteliv
Alt du sier og gjør, kan og vil bli brukt mot deg. Av Facebook.
Sammen, men skilt
Rødt lys
Tidligere denne uken ble det kjent at Jernbaneverket likevel ikke får et norskutviklet, sårt tiltrengt nytt signalanlegg. Etter flere år med produktutvikling brøt Jernbaneverket samarbeidet med ABB.
Det var på høy tid. Svakhetene med ABBs nyutviklede signalanlegg, Merkur, har vært kjent i mer enn ett år. Manglende sikkerhet ved systemet har blant annet ført til at signalanlegget på den splitter nye godsterminalen Gandal utenfor Stavanger har vært drevet manuelt.
Men det fikk ikke lysene til å blinke i Jernbaneverket.
Først på ettersommeren i år innrømmet jernbanedirektøren at man ikke har hatt god nok styring med prosjektet, og at hverken regelverk, kompetanse eller rapportering har holdt mål.
At Jernbaneverket sannsynligvis har tapt minst en halv milliard kroner på denne forfeilede prosessen, er en skandale i seg selv. Enda mer opprørende blir det hele når vi vet at feil og mangler ved signalanlegg på jernbanen kan føre til forferdelige katastrofer. I den sammenheng blir alle forsinkelsene som rir den norske togtrafikken nesten som en bagatell å regne.
Til nå har signalskandalen ført til at et par direktører har måttet gå. Men hoderulling alene fører sjelden til at bedrifter drives bedre eller sunnere. Det er tvingende nødvendig at Jernbaneverket nå også retter et sterkt og kritisk lys mot sine egne rutiner. Norge trenger tog som både er trygge, og som går når de skal.
Siste fra seksjon
-
EU langt fra en løsning
25 mai 2012 14:08


Kommentarer