Mest delt
Ærverdig hotell stengt på dagen
Mange førskolebarn har psykiske plager
iGenerasjonen
Fremtidens Oslo
Regjeringens lærepenge
STORTINGET HAR ENSTEMMIG rettet sterk kritikk mot Regjeringen for å ha hindret Sivilombudsmannen i hans arbeid. Olje- og energidepartementet hadde i nesten et år nektet å utlevere et dokument til sivilombudsmann Arne Fliflet, som han hadde bedt om for å kunne ta stilling til en klage fra Bergens Tidende (BT) om manglende innsyn.
Departementet utleverte dokumentet først etter at Stortingets kontroll- og konstitusjonskomité enstemmig støttet Fliflet i hans klage om at han ble hindret i sitt arbeid. Ombudsmannen konkluderte med at departementet hadde sitt på det tørre da BT ble nektet innsyn, men dette er underordnet slik denne saken etter hvert utviklet seg.
SIVILOMBUDSMANNEN er Stortingets vakthund overfor forvaltningen. Oppgaven er å påse at forvaltningen ikke begår urett overfor landets borgere. Han har krav på alle de opplysninger han trenger for å utøve denne funksjonen, og hans autoritet er avhengig av at han får et så fullstendig bilde som mulig av de sakene han behandler. I motsatt fall undergraves den samme autoriteten.
Derfor er det en utillatelig feilvurdering at Olje- og energidepartementet mente Sivilombudsmannen kunne ta stilling til klagen fra BT på generelt grunnlag, og nektet å utlevere dokumentet han ba om. At hele Stortinget nå slutter seg til kritikken, understreker alvoret.
STORTINGET har ikke bare lovgivende og bevilgende myndighet. Nasjonalforsamlingen har også en helt sentral oppgave som kontrollorgan, i dette tilfelle gjennom Sivilombudsmannen. Derfor handler denne saken dypest sett om manglende forståelse og respekt for Stortingets kontrollfunksjoner.
I ulike sammenhenger er Regjeringen blitt kritisert for manglende åpenhet om sitt arbeid, og for å gjøre Stortinget til et sandpåstrøingsorgan. Vi mener at Stortingets kritikk i denne saken rommer et krav om mer åpenhet, og håper at Regjeringen selv ser nødvendigheten av å motarbeide den maktarroganse som mange år med flertallsstyre kan innby til.
I EN SAK av helt annen karakter har også Sivilombudsmannen nylig svingt svøpen over regjeringsapparatet. Forsvarsdepartementet får sviende kritikk for måten departementet presset viseadmiral Jan Reksten ut av sin stilling på.
Reksten var i sin tid siktet i forbindelse med den såkalte Siemens-saken, men siktelsen ble frafalt etter kort tid. Likevel ble han presset ut av sin stilling på en måte Sivilombudsmannen mener var usaklig og uten hjemmel i lovverket.
SAKEN ER en påminnelse om at ingen skal kunne spille hasard med enkeltpersoners rettssikkerhet av politiske bekvemmelighetshensyn. For Regjeringen er det pinlig at Sivilombudsmannen er nødt til å påpeke dette.
Siste fra seksjon
-
Misforstått oppmykning
08 februar 2012 15:06

Kommentarer