Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Overvåkningsfrykt

EUs datalagringsdirektiv blir slaktet i mediene. Hvor kommer all denne motstanden fra - er det ikke til vårt eget beste?

DAGENS INNLEGG: 03.07

Artikler, kronikker, intervjuer og meninger om datalagringsdirektivet, florerer i en eneste stor virvel. Men omtalen har i all hovedsak vært negativ. Hvorfor så mye motstand? Det er så godt som ingenting negativt med den så sant styresmaktene behandler kommunikasjonen slik de har sagt de skal! Og hva er det så de har sagt de skal? Read on, så får du se. . .I motsetning til alt du har hørt om forslaget, er det ikke til for å "snoke", men for vår egen sikkerhet! Det handler om å OVERVÅKE! Det skal ikke påvirke mannen og kvinnen i gata, men de som har onde hensikter bak handlingene sine. Direktivet skal hjelpe til å bekjempe kriminalitet og terror. All informasjon blir lagret fra seks til tjuefire måneder, noe som er det mest omtalte i saken. Jeg etterlyser litt oppmerksomhet rundt ordet "informasjon" her. Den informasjonen som blir lagret er: Hvem som kommuniserer med hverandre, hva kommunikasjonen skjer via, hvilke kommunikasjonstjenester som brukes, og hvor, hvor lenge og når kommunikasjonen finner sted. Overvåkningen sjekker ikke hva som blir sagt! Er du utro, lyver for bestevenninnen din eller gjør noe annet du kanskje ikke burde av private hensyn, er du helt utenfor risiko! Ser ut som om det er styggelig få som har fått med seg dette. . .Hva er så ulempene? Vel, det er alltids det faktum at vitner kan bli skremt bort i etterforskningssaker av redsel for å miste anonymiteten sin. Dette er et viktig argument, men om informasjonen blir lagret sikkert - slik den skal - vil det være like vanskelig som i dag å finne identiteten til vitnet, heldigvis. Etter ulemper følger fordeler, og dem er det flere av: Potensielle terrorhandlinger og grove lovbrudd har mye større sjanse for å bli avverget og oppklart i ettertid. Folk blir kanskje litt mer betenkte over å gjøre "mindre" lovbrudd. Generelt vil samfunnet bli sikrere, vel å merke om informasjonen holdes strengt bevoktet. Det er ingen som sjekker hva du skrev i SMSen til Gro fra huset til Petter på lørdag! Så hva er folk redde for?

Siste fra seksjon

  • Ikke bare sang og moro

    Aserbajdsjan arrangerer i dag årets Eurovision Song Contest og skal snart ha formannskapet i FNs sikkerhetsråd. Denne oppmerksomheten gir en ypperlig anledning til å presse landet og informere verdenssamfunnet om den spente situasjonen mellom Armenia og Aserbajdsjan.

Skriv til Si;D

Send SMS eller MMS til 1905 med kodeord AFSID
Send mail til sid@aftenposten.no
Du kan også bruke skjemaet under

Skriv kort!

Maks lengde hovedinnlegg: 2200 tegn
Maks lengde andre innlegg: 800 tegn
Maks lengde sms/korte: 350 tegn

Vi forbeholder oss retten til å forkorte og redigere innlegg.

Send innlegg













Du må fylle ut all informasjon i skjemaet.

Relaterte bilder

FOTO: JON HAUGE

Mest lest meninger

En skitten folkeaksjon

Bør fremlegge skikkelig dokumentasjon for påstandene

Mest kommentert siste døgn

Siste kommentarer

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer