Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Sånn kan det gå når rørene sprekker. FOTO: Gjensidige

- 6500 skader siden julaften

Gjensidige anslår at det i Norge har oppstått over 500 frost- og vannskader hver eneste dag siden julaften.

Totalt kan bygninger i Norge ha blitt påført skader for 28 millioner kroner på 12 dager, skriver adressa.no.

Siden julaften i fjor og frem til nå har Gjensidige forsikring registrert om lag 1600 frost- og vannskader over hele landet. Selskapet antyder at det samlet sett har oppstått 6500 skader i samme periode, når man legger til grunn at Gjensidige har en markedsandel på 25 prosent.

- De aller fleste skadene vi får inn nå om dagen er relatert til vannskader, forteller Pål Rune Eklo, informasjonsrådgiver i Gjensidige Forsikring til adressa.no.

Sprengkulden kan ødelegge rørene

Omfattende skader



Det er ikke småbeløp det er snakk om når et vannrør fryser og sprekker.

- Gjennomsnittsskaden er på 35 000 - 40 000 kroner, men enkelte vannskader er langt mer omfattende og kommer fort opp i flere hundre tusen. Totalt siden 24. desember har vi utbetalt 7 millioner kroner i frostskader. Jeg anslår at beløpet for bransjen totalt ligger rundt 28 millioner kroner, sier Eklo.

Hus og hytter



Ifølge Eklo har de fleste skadene Gjensidige har registrert, oppstått i private hjem og hytter.

- Den vanligste årsaken er at leieboere reiser bort uten å ha satt på nok varme. Vannet fryser i rørene slik at de sprekker og når det blir litt mildere smelter isen og vannet fosser ut, forklarer Eklo.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Svensk bestemor skulle redde barnebarna - druknet

Hun reddet det ene barnebarnet fra dypt vann før hun selv omkom.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger