- Alt er borte
- Vi har det jævlig. Dette er fullstendig uvirkelig, sa Ronald Havsten etter å ha sett huset sitt seile nedover elven.
AV: ola henmo
Stått i 80 år.
Familien forberedte seg allerede mandag kveld på at evakuering kunne bli nødvendig, og tidlig i går forlot de huset. Å ta med verdigjenstander, ble ikke engang vurdert.- Huset har stått trygt på samme sted i 80 år. Ingen kunne forestille seg at noe slikt kunne skje, sa Havstein etter at han og familien var blitt innlosjert i et lokalt turistanlegg.Der er de trygge.I motsetning til naboens hus.- Det står i fare for å gå med, opplyste ordfører Reidar Lindseth (v).Ytterligere syv boliger i Flatanger ble evakuert i går. Kommunen måtte sette opp båtskyss for å få barn hjem fra skolen etter at vannet hadde tatt de to broene over Lauvsneselva.- Det regner fortsatt, og flomtoppen er ennå ikke nådd. Situasjonen er langt fra avklart, sa ordføreren til Aftenposten i går kveld.Frykt for demning.
Også andre steder i Nord-Trøndelag var det ytterst dramatisk i går.* I Overhalla ble 24 personer evakuert fra det nybygde sykehjemmet ved bredden av Namsen da et drøyt ti meter bredt og tre-fire meter dypt ras gikk like nedenfor.* I Verdal kommune ble sju personer evakuert med helikopter fra tre gårder. Eierne fikk samtidig løfte om hjelp til å komme tilbake for å fore buskapen og melke kuene.* I Steinkjer ble 15-20 personer evakuert fra studentboliger og en campingplass på Guldbergaunet.* I Malm og Follafoss i Verran kommune tvang risikoen for at vann og is skulle få demningen til å briste, politiet til å evakuere i alt 100 personer fra privatboliger og industribedrifter. Mange fryktet for sine hjem, all trafikk til og fra området ble stanset.- Jeg synes det er uhyggelig, og liker ikke å være hjemme alene så lenge dette pågår. Derfor kommer jeg hit, sa Bodil Wold, en av de mange som utover ettermiddagen samlet seg i nærbutikken i Follafoss, i frykt for at demningen skulle rase ut.
50-årsflom.
En rekke veier ble i går stengt i både Nord- og Sør-Trøndelag, og det var ventet at flommen ville fortsette med full styrke også i dag.- Vannføringen er økende både i Namsen og i Verdalselva. Nivået ligger godt over 5-årsflom, og kan nærme seg 50-årsflom, sa regionsjef Einar Sæterbø i Norges Vassdrags- og Energidirektorat.Les også
Siste fra seksjon
-
«Slik er det å dø, tenkte jeg. Så våknet jeg.»
Leve. Det eneste som demper kvalmen, er de utrolige historiene om hvordan de overlevde.
27 mai 2012 00:40
Relaterte bilder
Huset til familien Havstein/Hanssen forlot grunnmuren og startet seilasen ned Lauvneselva i Flatanger på vei mot åpent hav. FOTO: Peter Rosén
Her passerer huset Flatanger settefiskanlegg, med halvannen million smolt som ennå ikke er klar for åpent farvann. FOTO: Peter Rosén
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.
Svensk bestemor skulle redde barnebarna - druknet
Hun reddet det ene barnebarnet fra dypt vann før hun selv omkom.

