Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • To hus ble tatt av raset i Lyngen og feid på sjøen. Inne i et av dem lå Kyrre Lyngdal og sov.

    FOTO: MONJA LYNGDAL/SCANPIX

- Det er mitt livsverk som ligger der &raquo

Rasoffer Kyrre Oddleif Lyngdal reagerer kraftig på at Lyngen kommune har revet huset hans uten å spørre ham først.

- Det er tross alt mitt livsverk som ligger der, så man skulle tro jeg skulle ha litt å si. Det føles som et overtramp, sier Lyngdal til Aftenposten.no.

61-åringen som fredag måtte reddes opp fra sjøen etter kvikkleireskredet på Lyngseidet rakk aldri å se sitt eget hus igjen. Inntil i går ettermiddag lå det «fortøyet» til kaien på Lyngseidet. Da startet kommunen å heve huset, og rev det og pakket det i containere, selv om sønnen og svigerdatteren som var på stedet ba arbeiderne vente, skriver Nordlys .

- Huset må selvfølgelig rives. Men de kunne da ha ventet én dag, så jeg fikk se det, sier Lyngdal , som mener kommunen burde rådført seg med ham før de rev huset.

Det var 61-åringens sønn og svigerdatter som tilfeldigvis oppdaget at rivingsarbeidet var i gang. De forsøkte å få stanset arbeidet, men kommunen ville angivelig ikke utsette rivingen.

Affeksjonsverdi



Kyrre Oddleif Lyngdal ble skrevet ut fra sykehuset mandag, og bor nå hos sønnen og svigerdatteren rundt en mil fra rasstedet i Lyngen.

Han hadde håp om at gjenstander med affeksjonsverdi kunne ha overlevd raset. Tirsdag kveld dro han selv ned for å se hva som lå igjen etter at gravemaskinene hadde vært i sving.

- Jeg fant et fotoalbum. Permen var våt, men plasten rundt bildene var tett, så jeg berget 37 bilder. Barnebarnet mitt fant et lommeur som jeg kjøpt i Candada da sønnen min ble født.

- Jeg har bodd i huset i 25 år, og etter et langt liv på havet har jeg samlet mange ting som ikke er verdt så mye penger, men som betyr mye for meg, sier Lyngdal.

- Nå ligger mesteparten i en container, åpent for alle.

Kommunen beklager



Rådmann Leif Linhto innrømmer overfor Kommunal Rapport at det kan ha vært bilder og andre ting av affeksjonsverdi som kunne vært reddet ut, selv om huset hadde ligget mange timer i sjøen.

- Vi beklager veldig, sier Lintho og legger til at han ikke var klar over at Lyngdal ikke var informert om rivingen.

Rådmannen forteller at de nå jobber med å finne en best mulig egnet bolig til Kyrre Lyngdal i Lyngseidet sentrum, som ligger rundt en kilometer fra rasstedet.

- Jeg ser også at han føler at han ikke har blitt fulgt godt nok opp av kommunens ledelse. Men han har fått veldig god oppfølging fra kommunelegen, som også er en del av ledelsen. Ordføreren møtte ham i over tre timer i går, og jeg har invitert ham hit i morgen hvis han føler behov for det, sier Lintho til Aftenposten.no.

Sov på loftet



Kyrre Lyngdal befant seg på loftet, hvor han lå og sov, da raset tok huset hans for snart en uke siden.

- Først hørte jeg et forferdelig smell, jeg trodde det var noen som skjøt, og gikk bort til vinduet for å se. Da begynte huset å helle, og jeg for inn i veggen, fortalte han til Aftenposten.no fra sykesengen .

- Det verste var turen nedover til sjøen. Huset sto jo og vippet fra ene siden til en annen. Jeg kunne nesten gå på veggen etter hvert, så skjevt var det.

Etter hvert klarte Lyngdal å ta seg ut av huset, og ble raskt plukket opp av sjøen og faktet til sykehus.

På rastomta for første gang



Mandag ble han skrevet ut, og i ettermiddag skal han til rastomta for første gang etter at jordskredet feide huset hans på sjøen fredag.

- Jeg har gruet meg veldig, og vet ikke hva slags reaksjon jeg får. Men jeg har forberedt meg, sier Lyngdal.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Svensk bestemor skulle redde barnebarna - druknet

Hun reddet det ene barnebarnet fra dypt vann før hun selv omkom.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger