-
Den norske kvinnen (t.h) og hennes forsvarer Ingalena Bjellmann var i fengslingsmøte fredag.FOTO: HÅKAN STRANDMAN/VF.SE
- Drepte med øks
Den norske kvinnen som er drapssiktet i Sverige skal ha brukt øks under drapet.
AV: gudmund bartnes
En norsk kvinne ble mandag pågrepet mistenkt for å ha myrdet en 63 år gammel mann i Molkom, utenfor Karlstad.
Hun er 59 år gammel og jobber som tegner.
Innrømte slag
Fredag morgen var det fengslingsmøte i saken, og ifølge vf.se forklarte den norske kvinnen at hun handlet i selvforsvar.
- Den myrdede 63-åringen forsøkte å voldta den mistenkte kvinnen, oppga hennes forsvarer i fengslingsmøtet, skriver vf.se.
Kvinnen innrømte i fengslingsmøtet i Värmlands tingrett at hun har slått mannen. Hennes forsvarer forklarte imidlertid at dette var etter 63-åringen hadde forsøkt å voldta henne.
Hun skal, ifølge politiet, ha slått mannen flere ganger i hodet med en øks.
Deretter skal hun ha forlatt den avsidesliggende hytten i mannens bil og dumpet øksen i en container. Bilen ble senere funnet i Karlstad.
- Møtte norsk kvinne
Det var 18. juli den 63 år gamle mannen ifølge siktelsen mot kvinnen, ble drept. Han ble funnet ille tilredt på sin sommerhytte i nærheten av Molkom utenfor Karlstad sist søndag. Da hadde han ligget i hytten i ni dager etter han ble drept.
Den norske kvinnen som er siktet i saken kjente 63-åringen godt og bodde i området.
Den nå avdøde svensken forlot hjemmet i Molkom fredagen politiet mener han ble drept, uten å si til noen hvor han skulle. Politiets teori er at han møtte den norske tegneren på sin sommerhytte.
Verge
De to kjente hverandre godt. Ifølge svenske medier var samboeren til den drepte 63-åringen verge for den norske kvinnen. Nwt.se skriver at 59-åringen fra Norge trengte hjelpe for å «ta vare på seg selv og sine eiendeler»
63-åringens samboer lette etter mannen i området rundt hytta. Men utenifra var det umulig å se at han lå død på innsiden.
Ifølge vf.se skal politiet ha funnet en blodig øks i en søppelcontainer i nærområdet. Etter politiet fant den døde mannen kontaktet de søppelfirmaet med ansvar for den svenske småbyen og ba dem ikke tømme søppelkassene.
Ensom ulv
Naboer av kvinnen som nwt.se har vært i kontakt med, beskriver henne som en ensom ulv.
- Hun har holdt seg mye for seg selv, men jeg har bare positive ting å si om henne. Alltid har hun vært hyggelig og positiv, sier en nabo.
Den norske kvinnen bor ifølge avisen i et stort hus utenfor Karlstad. Der har hun også sitt atelier.
En annen person avisen har snakket med, beskriver henne som sjarmerende, stilig og veldig intelligent.
- Jeg er mildt sagt forundret. Om jeg skulle gjette hvem den mistenkte er, ville jeg sikkert tenkt på 10 000 andre før henne, sier mannen til lokalavisen.
Les også
Siste fra seksjon
-
«Slik er det å dø, tenkte jeg. Så våknet jeg.»
Leve. Det eneste som demper kvalmen, er de utrolige historiene om hvordan de overlevde.
27 mai 2012 00:40
Relaterte bilder
63-åringen ble funnet død i denne hytten. FOTO: VF.SE

