Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Han røyker hasj flere ganger i uka, og lar seg ikke skremme av politiets trusler.

    FOTO: INGAR HAUG STEINHOLT

- Får kjøpt hasj uansett

Hasjrøykeren tror politiets jakt på kjøpere bare vil flytte hasjhandelen til lukkede rom. Det mener han er negativt for bekjempelsen.

Han kommer fra Oslo og røyker hasj minst annenhver dag. Han vil ikke kutte i forbruket selv om politiet nå truer med strengere straffer.

–Vil man ha hasj, får man kjøpt det uansett. Politiets tiltak kommer bare til å føre til at handelen foregår andre steder. Jeg kjøper som regel av bekjente, hjemme i leiligheten min eller deres, forteller han.

Hasjrøykeren, som er i 30-årene, mener løsningen på hasjproblemet er å ha et mer åpent forhold til cannabis og marihuana.

–Det burde vært slik at ungdom som begynner å røyke hasj, kunne gått til en rådgiver på skolen og fått nøytrale råd om det. Hvis man hadde hatt en mer åpen og mindre moralsk debatt om hasjrøyking, ville det vært lettere å forebygge, mener han.

Han ser på hasj og marihuana som rusmidler på lik linje med alkohol og vil helst ha full legalisering av stoffene. Det mener han ville ført til at de store kriminelle miljøene rundt salget ville opphørt.

–Men de fleste tunge rusmisbrukere startet jo med hasj?

–Det tror jeg er en myte. De fleste som bruker hardere stoffer, ville endt der uansett. Årsaken ligger som regel i andre problemer enn hasj, mener han.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger