Utskrift er sponset av InkClub InkClub

– For tidlig med biodiesel til biler

En av Norges fremste forskere innen miljøvennlig energi og transport mener biomasse er bedre egnet til oppvarming enn til drivstoff for biler.

– Foreløpig bør man heller varme opp hus enn å kjøre bil med biomasse, sier førsteamanuensis Petter H. Heyerdahl ved Universitetet på Ås.

– Teknologien er ikke på plass. Vi må vente på annengenerasjons biodiesel, om fem-seks-sju år, før dette gir god effekt som drivstoff, sier Heyerdahl til Dagsavisen.

– Markedet ligger i biovarme. Det gir mye varme og erstatter mye mer forurensende fossil fyringsolje, sier han.

Heyerdahl aksepterer regjeringens argumentasjon om at også biodieselbiler gir veislitasje, svevestøv og ulykker, men foreslår i stedet 20 øre ekstra avgift på fossile drivstoffer.

Samtidig gir forskeren statsministeren en smekk for snuoperasjonen.

– Når Jens Stoltenberg tuller med dette, sprer det seg en usikkerhet blant alle som vil investere i fornybar energi. Det er skummelt. Vi kan ikke sitte stille og se på at Uniol-fabrikken nedlegges. Vi må gi grønne investorer rammebetingelser som sikrer at vi er i front på utviklingen videre, sier Heyerdahl.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger