Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Forvarets sikkerhetstjeneste, FOST, oppdaget ved to anledninger at noen utenfra oppsøkte en IP-adresse på Slottet. Ved første anledning, i januar 2009, ble forholdet knyttet til spam. Ved anledning nummer to, i april, ble adressen infiltrert av det FOST oppfattet som et organisert kriminelt miljø, knyttet til en fremmed etterretning.

    FOTO: JAN TOMAS ESPEDAL

- Fremmed makt angrep Slottet

Forsvarets sikkerhetstjeneste slo alarm da en nettadresse som tilhørte Slottet ble angrepet. Sikkerhetstjenesten mener fremmed etterretning sto bak angrepet.

Det er tidligere kjent at Forsvarets sikkerhetstjeneste (FOST) i vår varslet om uheldig trafikk knyttet til en IP-adresse som viste seg å tilhøre Slottet. Denne episoden og en lignende sak knyttet til Justisdepartementet, handlet om opphopning av spam. Forsvarsdepartementet anmeldte FOST for mulig ulovlig overvåking av e-post, .

Angrep Slottet

Det som ikke er kjent er at FOST få uker etter spamepisoden varslet om truende trafikk knyttet til den samme IP-adressen på Slottet. Denne gang oppdaget FOST at adressen ble forsøkt infiltrert av det de oppfatter som et organisert, kriminelt miljø, knyttet til fremmed etterretning.

Som i tilfelle med spamsaken ble saken varslet Forsvaret. Det er ikke kjent hvilke følger varslingen fikk. Forsvarsdepartementet gir følgende svar til Aftenposten, i en e-post:

«Dette er ett av flere sentrale spørsmål som Kripos har etterforsket ferdig og overlevert statsadvokaten. Sistnevnte antas å redegjøre for hele saken, inklusive forholdet rundt IP-adressen på Slottet i nær fremtid. Det blir derfor helt feil for oss å gå inn på det som politiet og statsadvokaten fremdeles saksbehandler.»

FOST-sjef, kommandør Geir Gade, uttalte seg for første gang offentlig om saken i Oslo Militære Samfund mandag kveld. FOTO: JAN TOMAS ESPEDAL

FOTO: Espedal Jan Tomas

Ante ikke om Slottet

Ifølge sjefen for FOST, kommandør Geir Gade, visste ikke sikkerhetstjenesten i vår at Slottet og flere departementer brukte Forsvarets nettsystem. Dette fastholdt Gade da han i går kveld for første gang lettet på sløret i Oslo Militære Samfund.

I et foredrag fortalte han bl.a. om den 10. juni i år, da han ble innkalt av forsvarssjef Sverre Diesen og fortalt om mistankene mot FOST.

–Som sjef var jeg på dette tidspunkt ikke kjent med at brukere utenfor Forsvaret benyttet seg av Forsvarets internettportal. Dette var avtaler som var inngått mellom Forsvarets logistikkorganisasjon og disse brukerne, sier Gade.

At FOST forsto at det sto fremmed etterretning bak angrepet på Slottets IP-adresse, forklarer han med at FOST jevnlig avdekker denne typen angrep mot Forsvaret. Innenfor visse geografiske områder samarbeider ofte etterretning, kriminelle og terrororganiserte for å oppnå størst mulig effekt, forklarer Gade.

Trusselaktører aktive

Han fremholdt i foredraget at FOST gjennom et eget direktiv fra Forsvarssjefen faktisk har hatt som oppgave å drive nettverksovervåking, å fange opp «sikkerhetstruende hendelser» i Forsvarets informasjonssystem. Men at altså FOST ikke har hatt fysisk adgang til e-poster eller visste hvem brukerne er.

Gade kjemper for FOSTs berettigelse. Samtidig kritiserer han indirekte dem han mener har vingestekket sikkerhetstjenesten. Aftenposten skrev lørdag at dette inkluderer både Forsvarsdepartementet og Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM).

Aftenposten spurte Gade om ikke NSM kan ivareta Forsvarets nettverk.

– Det ville være oppsiktsvekkende om NSM som et utenforliggende direktorat skulle ha ansvar innenfor forsvarssjefens linjer. NSM har heller ikke den militærfaglige kompetansen. De ser på oss som en hvilken som helst annen bedrift. Forsvaret har et sikkerhetsbehov langt ut over alle andre samfunnsstrukturer, sier Gade.

Les også

Siste fra seksjon

I vår ble Forsvarets sikkerhetstjeneste (FOST) anmeldt av Forsvarsdepartementet for mulige brudd på Sikkerhetsloven. Tjenesten ble mistenkt for å ha lest e-post fra et departement og Slottet. Statsadvokatens innstilling i saken kommer trolig før helgen. Mandag uttalte sjefen for FOST seg for første gang offentlig om saken. Dette har skjedd 26. mars 2009 holdes en FOST-brief i KRU, det faste utvalget som koordinerer og driver rådgivning for de hemmelige tjenestene 1. april forteller TV2 at FOST kan ha drevet ulovlig overvåking. 18. april anmoder Forsvarsdepartementet om etterforskning. 3. juni tar Kripos ut siktelse. Midt i juni kommer EOS-utvalgets undersøkelse av FOST. Deler av innholdet offentliggjøres. 4. september foretar Forsvarsdepartementet en inspeksjon hos FOST. 30. november avslutter Kripos etterforskningen av FOST.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Svensk bestemor skulle redde barnebarna - druknet

Hun reddet det ene barnebarnet fra dypt vann før hun selv omkom.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger