Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • - Vi har aldri hatt dieselbil før, men kjøpte det fordi avgiftene gikk ned, sier Unni Schei fra Bærum.

    FOTO: INGAR STORFJELL

- Jeg føler meg lurt

Unni Schei fra Bærum kjøpte dieselbil med partikkelfilter fordi Regjeringen oppfordret henne til det. Nå føler hun seg lurt.



For to år siden ønsket Regjeringen å motivere folk til å kjøpe dieselbiler - med eller uten filter - ved å gjøre vanlige dieselbiler inntil 20 000 kroner billigere. Årsaken var at dieselbiler har lavere CO2-utslipp enn bensinbiler, og derfor er bedre for det globale klimaet enn bensinbiler. I fjor ble de som kjørte dieselbil utenfabrikkmontert partikkelfilter straffet på pungen med høyere årsavgift, samtidig som dieselavgiften steg.- Vi har aldri hatt dieselbil, men kjøpte det fordi avgiftene gikk ned. Nå forsvinner kanskje reduksjonen i årsavgiften, samtidig som diesel er blitt like dyrt som bensin. Jeg føler meg lurt, sier Schei mens hun fyller opp sin BMW 318i.NAF-direktør Jan Johansen ber Regjeringen foreta en rask vurdering av den britiske forskningsrapporten.- Dette er et eksempel på at omleggingen av bilavgiftene ikke har vært gjennomtenkt, sier han.- Endringene fremstår som et lappverk. Reduksjonen i engangsavgiften for dieselbiler for to år siden ble året etterpå korrigert med høyere årsavgift og dieselavgift. Nå risikerer vi å få enda en korrigering. Det vingles for mye, sier han.

Les også

Siste fra seksjon

  • Er det greit å amme barn til de er fem år?

    Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

NRK-medarbeider truet av aserbajdsjanske myndigheter

Den norsk-iranske komikeren skal ha blitt avkledd og tvunget til å trampe på det iranske flagget. Utenriksdepartementet ser alvorlig på saken.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger