- Krev klare grenser
Hvor tilgjengelige skal vi være på fritiden? Vi trenger en debatt, sier seniorforsker Asbjørn Grimsmo ved Arbeidsforskningsinstituttet.
Publisert:
Oppdatert:
Er vi blitt grenseløst tilgjengelige som arbeidstagere?- Vår antagelse er at vi har et økende problem på dette området. All internasjonal forskning tyder på det samme, sier seniorforsker Asbjørn Grimsmo ved Arbeidsforskningsinstituttet (AFI). Instituttet har tatt initiativ overfor Norges forskningsråd for å få kartlagt det grenseløse arbeidsliv. - Det er på høy tid med en debatt rundt dette. Er det greit at du blir oppringt søndag morgen for å snakke jobb? Blir det forventet at vi er tilgjengelig i ferier og helger? Og skal vi i så fall akseptere en slik utvikling? Eller skal man kreve regler som rydder opp i gråsonen mellom arbeidstid og fritid - regler som gjør de mulig å legge jobben bak oss, og dra på ferie med god samvittighet uten å bli forstyrret. Grimsmo oppfordrer arbeidstagere til å kreve avklaringer på slike spørsmål. - Få innført kjøreregler, men ikke ta opp debatten alene, råder han. - Helst burde arbeidsgiver ta initiativ til en slik debatt i egen bedrift. Når det ikke skjer, bør arbeidstagere diskutere seg i mellom og ta initiativet samlet. Vi ser ofte negative konsekvenser når folk gjør dette på egenhånd, påpeker Grimsmo.Han har nok av eksempler på arbeidstagere som har møtt veggen. Har du et grenseløst arbeid og ikke klarer å sette grenser selv, skjer det ofte på bekostning av egne behov og familiens interesser.
Les også
Siste fra seksjon
-
Speil antente brann i blokk
Omkring 20 personer ble evakuert da det brøt ut brann i en boligblokk i Drøbak i Frogn kommune lørdag kveld. Et lite speil skal være årsak til brannen.
26 mai 2012 23:01
Relaterte bilder
Asbjørn Grimsmo. FOTO: SVEIN ERIK FURULUND

