- Motbydelig!
- Tanken på å bli skannet til beinet i sikkerhetskontrollen på flyplassen, er motbydelig. Jeg synes dette passerer grensen for bluferdighet, sier Georg Apenes, direktør i Datatilsynet.
AV:
Nærgående.
Georg Apenes synes det er viktig at Avinor dokumenterer hvorfor det er behov for slik nærgående kroppsgranskning av passasjerer. Han vil gjerne vite om Avinor har grunnlag for å anta at mange har kommet seg om bord i fly i Norge med gjenstander som dagens undersøkelser ikke har stoppet? Hvis så er tilfelle, vil han gjerne se dette dokumentert.- Kroppsskanningen reiser også et viktig prinsipielt spørsmål om hvordan disse fotoene skal lagres. Det vil i så fall bli et hypersensitivt register,sier Apenes.Redusere ulemper.
Det er Luftfartstilsynet som godkjenner et fremtidig forsøk med kroppsskanning i sikkerhetskontrollen.- Vi kjenner til at Avinor arbeider med dette, men vi har ennå ikke mottatt noen søknad om å sette i gang forsøk, sier Jørgen Ingebrigtsen, direktør for Security-avdelingen i Luftfartstilsynet. Han kjenner ikke til hvilke erfaringer man har gjort ved Schiphol i forhold til hvordan passasjerene oppfatter skanningen.- Hvis folk opplever at dette krenker bluferdigheten, så er dette selvsagt et moment som det må tas hensyn til. Vi ønsker at ny teknologi skal gjøre sikkerhetskontrollen kvalitativt bedre, og at den skal redusere ulempene de reisene har når de passerer gjennom kontrollen.Terrorfrykt.
I dag må alle som skal reise med fly - flyvere, cabin personale og passasjerer - gå gjennom sikkerhetskontrollen. Politi og tollbetjenter i tjeneste på flyplassområdet slipper å gå gjennom kontrollen.Leder i Norsk Flygerforbund, Jan Dieset, reagerer på at flyverne må gjennom kontrollen flere ganger daglig.- Myndighetene har tillit til at jeg er i stand til å føre flyet, likevel må vi sjekkes flere ganger daglig, sier Dieset.Han forstår godt at passasjerer reagerer på kroppsskanningen. - Det er viktig at denne type kontroll er garantert anonym.Unge Venstre har flere ganger pekt på at det myndighetene kaller "kampen mot terror" går på bekostning av personvernet. - Lar vi frykten styre oss, har terroristene i praksis vunnet. Vi kan ikke akseptere full overvåking og kroppsskanning på bekostning av folks frihet til å bevege seg hvor man vil, sier Anne Solsvik, leder i Unge Venstre.Les også
Siste fra seksjon
-
Speil antente brann i blokk
Omkring 20 personer ble evakuert da det brøt ut brann i en boligblokk i Drøbak i Frogn kommune lørdag kveld. Et lite speil skal være årsak til brannen.
26 mai 2012 23:01
Relaterte bilder
Georg Apenes, direktør i Datatilsynet. FOTO: ERIK JOHANSEN/SCANPIX
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.
NRK-medarbeider truet av aserbajdsjanske myndigheter
Den norsk-iranske komikeren skal ha blitt avkledd og tvunget til å trampe på det iranske flagget. Utenriksdepartementet ser alvorlig på saken.


Kommentarer