- Norge kan ikke regne med hjelp fra NATO
Norge kan ikke kan stole på hjelp fra NATO dersom det oppstår en alvorlig konflikt mellom Russland og Norge, mener forsvarssjef Sverre Diesen.
Det kommer fram i den hemmeligstemplede Forsvarsstudie 07 som NRK har fått tilgang til.
Årsaken er at NATO har økt fokuset på å kjempe mot terror, for eksempel i Afghanistan. Forsvarssjefen skriver at en invasjon av Norge ikke er realistisk, men tegner likevel et scenario der kampen om fisken, oljen og gassen i nordområdene kan bli en utfordring for Norge i forholdet til den militære stormakten i øst.
Russlands militære øvelsesaktivitet utenfor norskekysten har de siste månedene økt dramatisk. På fem måneder har norske jagerfly blitt sendt ut hele 18 ganger for å identifisere russiske bombefly nær Norges grenser.
Forsker Julie Wilhelmsen ved Norsk Utenrikspolitisk Institutt (Nupi) støtter Diesens analyse.
– Du kan i hvert fall se for deg en situasjon der norske interesser står i fare for å bli tilsidesatt, rett og slett fordi vi ikke kan hevde oss fordi Russland er så mye sterkere, og vi er såpass alene, sier hun til NRK.
Forsvarssjef Sverre Diesen vil ikke kommentere Forsvarsstudie 07 før den overleveres til regjeringen senere i høst.
Les også
Siste fra seksjon
-
Speil antente brann i blokk
Omkring 20 personer ble evakuert da det brøt ut brann i en boligblokk i Drøbak i Frogn kommune lørdag kveld. Et lite speil skal være årsak til brannen.
26 mai 2012 23:01
Relaterte bilder
Vi kan ikke stole på at NATO kommer oss til unnsetning ved en militær konflikt, sier forsvarssjef Sverre Diesen FOTO: SCANPIX / ERLEND AAS
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.
NRK-medarbeider truet av aserbajdsjanske myndigheter
Den norsk-iranske komikeren skal ha blitt avkledd og tvunget til å trampe på det iranske flagget. Utenriksdepartementet ser alvorlig på saken.

