-
Janne Kristiansen er leder for PST.FOTO: SCANPIX
– PST sendte uriktige bilder til domstolene
PST beskyldes for å ha levert rekonstruerte bilder av pengebeviset til domstolene, gjenopptagelses- kommisjonen og Arne Treholts advokater.
Mer om Treholt-saken:
Det var i hele går stor aktivitet i PSTs lokaler i Nydalen for å jakte på bevismateriale som kan gjendrive påstandene om at overvåkingspolitiet fabrikkerte bevis i Treholt-saken. Påstandene fremkommer i boken «Forfalskningen – Politiets løgn i Treholt-saken» skrevet av Geir Selvik Malthe-Sørenssen og Kjetil Bortelid Mæland.
Samtidig skalket PST i går alle luker. Hverken PST-sjef Janne Kristiansen eller andre sentralt i PST var i går tilgjengelig for å kommentere de svært alvorlige beskyldningene.
Etter 1985
For ikke bare skal overvåkingspolitiet, ifølge boken, ha fabrikkert bevis for å få Arne Treholt spiondømt, PST skal også ha fôret Eidsivating lagmannsrett, Høyesteretts kjæremålsutvalg og gjenopptagelseskommisjonen med rekonstruerte bilder av det sentrale pengebeviset. De ble laget etter rettssaken i 1985, i forbindelse med behandling av Treholts begjæringer om gjenopptagelse. PST sendte altså ikke de originale – og angivelig fabrikkerte – bildene som ble lagt frem under rettssaken i 1985.
De rekonstruerte bildene av pengebeviset ble laget i all åpenhet, fordi Treholts daværende støttespiller, advokat Arne Haugestad, sådde tvil om pengebeviset i forbindelse med Treholts anke til Høyesterett. Alle Treholts gjenopptagelsesbegjæringer ble for øvrig avslått.
Bildene
På PSTs hjemmeside i går kveld lå fortsatt de rekonstruerte bildene av pengebeviset, ikke de originale bildene fra åstedet som ble brukt under rettssaken mot Treholt i 1985.
PST-sjef Janne Kristiansen sa til Aftenposten i går at hun mente påstandene om fabrikkerte bevis var «oppkonstruert tvil», men understreket at hun ikke hadde lest boken.
Paradoksalt har Janne Kristiansen som PST-sjef i 2010 angivelig sendt de rekonstruerte bildene til Treholts advokat, mens hun i 2008 som leder av gjenopptagelseskommisjonen mottok de samme rekonstruerte bildene. Det skjedde da kommisjonen behandlet Treholts begjæring om gjenopptagelse.
Advokat Harald Stabell har ingen forklaring på hvorfor han skal ha fått uriktige bilder fra PST.
–Jeg kan spekulere, men jeg vet ikke.
Heller ikke Malthe-Sørenssen har noen god forklaring.
–Men poenget er at overvåkingspolitiet sendte uriktige bilder til domstoler, gjenopptagelseskommisjonen og til Stabell. De originale bildene, de som ble brukt under rettssaken i 1985, var altså fjernet fra Treholt-mappen i PSTs arkiv. Og hvorfor det? Det kan man jo bare tenke seg.
Purringer
Etter flere purringer fikk Stabell i juli i år de originale bildene fra rettssaken i 1985, de som angivelig er fabrikkert.
–Det at kommisjonen behandlet Treholts begjæring med de rekonstruerte bildene, er grunn god nok til at kommisjonen på selvstendig grunnlag bør se på saken på nytt, sier Malthe-Sørenssen.
Leder av gjenopptagelseskommisjonen, Helen Sæter, sier at hvis det er korrekt at uriktige bilder ble fremlagt for kommisjonen, så kan det i seg selv gi grunnlag for gjenopptagelse.
Hun bekrefter at opplysningen om tapebiten på Treholts koffert er ny informasjon for kommisjonen.
–Jeg kan si helt generelt at dersom politiet har forfalsket bevis, eller avgitt falsk forklaring for retten, så er det forhold som kan begrunne gjenåpning. Men det må være klare holdepunkter for at så er tilfelle. Vi har ingen begjæring til behandling, og jeg har ingen oppfatning om de forhold som skal fremgå av denne boken, sier Sæter.
Etter det Aftenposten forstår eksisterer det en rekke bilder i PSTs arkiver av Treholt og kofferten fra den dagen Treholt ble pågrepet på Fornebu 20. januar, og som ennå ikke er blitt offentliggjort. I går ble disse bildene gjennomgått med lupe av PST-ansatte.
Flere saker:
Willoch: Treholt-påstander strider mot mitt inntrykk av politiet
Les også
Siste fra seksjon
-
«Slik er det å dø, tenkte jeg. Så våknet jeg.»
Leve. Det eneste som demper kvalmen, er de utrolige historiene om hvordan de overlevde.
27 mai 2012 00:40
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Eurovision kom «hjem» til Sverige
BAKU (Aftenposten.no): I kveld går slagernasjonen Sverige fullstendig av hengslene. Norge endte sist.
Svensk bestemor skulle redde barnebarna - druknet
Hun reddet det ene barnebarnet fra dypt vann før hun selv omkom.

