- Skoleelev i Norge presses for penger fra Eritrea
En skoleelev på Vestlandet rømte fra militærtjeneste i Eritrea, men slipper ikke unna diktaturets tyranni. Den unge mannen blir presset for penger og mottar trusler fra hjemlandet, skriver VG.
AV: NTB
Skoleeleven skal ha fått beskjed om å møte opp i Oslo og skrive under på en kontrakt som sier at han skal betale 2 prosent skatt av sin inntekt fra han fikk oppholdstillatelse og i all fremtid.
Pengene fikk han beskjed om å betale til det eritreiske konsulatet i Oslo. Dersom gutten ikke betaler, kan familien hans i hjemlandet bli kastet ut av huset sitt. Truslene skal ha blitt formidlet av en statlig ansatt i Eritrea som var hjemme hos familien, ifølge VG.
Utenriksdepartementet er kjent med at eritreiske flyktninger i Norge blir presset for penger fra hjemlandet. «Disse sakene gir grunn til bekymring», skriver utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) i et brev til guttens skole på Vestlandet.
Støre legger til at han tar saken på alvor og roser samtidig gutten for å ha kontaktet politiet i hjemfylket om saken.
Guttens skole er bekymret over situasjonen og frykter at familien hans kan bli fengslet og utsatt for tortur.
- Vi synes det er ille. Hva som har skjedd med foreldrene vet jeg ikke, sier rektor ved skolen.
PST er varslet om saken. (©NTB)
Les også
Siste fra seksjon
-
Norske forskere håper å løse MS-gåten
Sammen med kolleger over hele verden har de funnet et protein som kan være avgjørende for å utvikle MS.
21 mai 2013 23:52
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Slik bodde romfolk på 50-tallet
På Tullinløkka kan du oppleve hvordan reisende rom levde før.
- Gi oss et sted der vi kan sove
Kirkens Bymisjon ser for seg botilbud for romfolk spredt over hele byen. Romfolket selv ønsker seg en leir.