- Vi er ikke fra Serbia. Da kan vi ikke sendes tilbake dit. Det er ikke tilbake.
Familien Aksic har funnet seg godt til rette i lokalsamfunnet etter to og et halvt år i Norge. Denne uken kan det være slutt.
AV: lars nehru sand
Ettersøkt.
Far Slavko Aksic jobbet for det stedlige kontoret til forsvarsdepartementet i Pristina. Han ble ettersøkt av albanerne, og familien bestemte seg til slutt for å flykte fra Balkan sammen. Etter krigen meldte han seg ikke til ny militærtjeneste, derfor frykter han fengsling og represalier i Serbia.Tre døgn i en pickup tok turen fra Balkan til Oslo. 24. juni 2003 er de i Norge for første gang. De har bodd flere steder før de kom til Melbu i august i fjor.- Her lever vi som vanlige mennesker. Vi går på jobb, barna på skolen, bor for oss selv, betaler skatt og klarer oss helt selv. Familien synes det er uholdbart at de har fått avslag på asylsøknaden og anken, og skal sendes tilbake til Serbia.- Vi er ikke fra Serbia. Da kan vi ikke sendes tilbake dit. Det er ikke tilbake, sier Ksenija.Ikke risiko.
Utlendingsnemda påpeker at familien ikke risikerer en livstruende forfølgelse eller umenneskelig behandling. En amnestilov kan beskytte Slavko, og de kan bo i en liten leilighet slektningene leier i Serbia.Familien selv frykter forfølgelse i Serbia, spesielt represalier mot Slavko. De har ingen kontakt med slektningene, de er avvist av familien, som bor under særdeles dårlige kår, de vil få problemer med boligregistrering. Foreldrene vil stå uten jobb.- Dere kan måtte forlate Norge snart?- Det er ikke en mulighet i hodet mitt. Jeg kan ikke tenke på det før det skjer. Det er som å tenke på døden, sier Ksenija.Les også
Siste fra seksjon
-
«Slik er det å dø, tenkte jeg. Så våknet jeg.»
Leve. Det eneste som demper kvalmen, er de utrolige historiene om hvordan de overlevde.
27 mai 2012 00:40
Relaterte bilder
Familien Akskic kan bli kastet ut av Norge denne uken. - Vi håper vi kan bli. Håpet kan ingen ta fra oss, sier de. F.v. Suezaha, Nino (14), Ksenija (17) og Slavko Aksic. FOTO: LARS NEHRU SAND
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

