Utskrift er sponset av InkClub InkClub

- Ville ikke offentliggjøre

Bush-administrasjonen vil ikke offentliggjøre en miljørapport om sammenhengen mellom global oppvarming og orkaner.

Rapporten, som er utarbeidet av et panel i Bush-administrasjonen, fastslår at global oppvarming mest sannsynlig bidrar til flere og sterkere orkaner, skriver tidsskriftet Nature. Panelet ble dannet i februar og består av syv klimaeksperter internt fra National Oceanic and Atmospheric Administration, en del av handelsdepartementet.

Fant sammenheng

Panelets oppgave var å utarbeide en rapport over sammenhengen mellom global oppvarming og økningen i antallet svært ødeleggende orkaner, spesielt med tanke på orkanen Katrina. Ifølge rapporten mener klimapanelet at den globale oppvarmingen mest sannsynlig har en effekt på orkaner. Rapporten skulle bli utgitt i mai. Ifølge ABC News mottok panelets leder Ants Leetmaa en epost i forkant av utgivelsen fra et medlem av handelsdepartementet, der panelet ble bedt om å holde tilbake rapporten.

Politisk sensitivt

En serie studier som har blitt publisert det siste året har vist en økning i antall orkaner og deres styrke i Atlanterhavet og Stillehavet. Mange eksperter mener økningen er direkte knyttet til stigende temperaturer i havoverflaten. En studie som ble publisert i starten av september fastslår at mesteparten av stigningen i havtemperaturen, som også fører til sterkere stormer, er et resultat av menneskeskapt global oppvarming. Saken er politisk sensitiv fordi Bush-administrasjonen har arbeidet mot å redusere CO2-utslipp, og debatten har lenge rast i USA.

Hindret klimaforsker

I februar sa en NASA –ansatt opp da de ble kjent at vedkommende prøvde å hindre en annen NASA-ansatt, Jim Hansen, i sitt arbeid. Hansen er involvert i forskning på global oppvarming. Han publiserte nylig en rapport som viser at Jordas overflate ikke har vært varmere på en million år. Nature skriver at ingen i USAs handelsdepartement vil kommentere rapporten, og at den nå blir sett på som en intern rapport fordi departementet ikke skal ta et politisk standpunkt i saken.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Dette er orkanen Katrina på vei mot New Orleans. FOTO: MICHELE CROSERA / AFP PHOTO

Ødeleggelsene etter Katrina var enorme. FOTO: RIC FRANCIS / AP PHOTO

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger